Düz İpe Tırmanış

Çok
8 yıl 3 hafta önce - 3 yıl 9 ay önce #440 Yazan: GeZGiN
Dağcılıkta her türlü koşula mümkün olduğunca iyi hazırlanmak gerekir bunlardan biri de sarkıtılan bir ipe tırmanabilmektir. Her ne kadar komandolar elleriyle tırmanabiliyorlarsa da bunun tekniği farklıdır. Saatlerce hatta günlerce yürüyüş veya tırmanışın getirdiği yorgunlukla düştüğünüz bir duvardan tekrar eski yerinize tırmanmanız mümkün değil ise en büyük şansınız düştüğünüz yere arkadaşlarınızın sarkıttığı ipten yukarı doğru tırmanmaktır. Dağcılıkta çok çok özel durumlar olmadıkça ip ile insanlar indirilebilir ama yukarı çekilemezler. Dağcılıkta makara sistemi diye bir kavram kullanılmamaktadır.

Bu gereksinime dayanarak ipten tırmanış tekniği üzerinde duracağız. 3 metrelik 6-8 mm arasında ikincil ipler taşımayı bir adet haline getirmek gerek. İşte size bir tırmanış donanımının yapılış şeması.
Birinci ip bağlantısı ayaklar için, ikinci ip bağlantısı oturma emniyeti için. Her ikisinde de kullanılan düğüm 8 li ve çiftli balıkçı bağı.

İplerin hazırlanmasında uzunluklar çok önemlidir. Zaman içinde kendi ipinizde yapacağınız denemeler ile en uygun uzunluğu bulabilirsiniz. Aşağıdaki resimde her iki bağın ne denli uzun olması ve ne şekilde uygulanacağı gösterilmektedir.
Çıkış mekanizmaları hazır ise pursik veya karabina ile ana ipe bağlanarak çıkış sistemi kurulur.Gerekli bağlantılardan sonra ipte tırmanmaya başlanır. İki hareketi vardır.
• Ayaklara basarak bel pursigini ilerletmek
• Emniye bağı üzerine oturup ayak pursigini ilerletmek
• .....ayni işlemler ....
Şekilde gösterildiği gibi düzenli hareketlerle ipte yükselmek mümkündür. Dağ koşullarında, yüksek irtifalarda hareket kabiliyeti sınırlı olacağı için dinlenme pozisyonları önemlidir.

İp tırmanış teknikleri çok değişik şekillerde yapılabilir ama genel mantığı yukarıda anlatıldığı gibidir. Gerektiğinde bu sistemde başarılı olmak için birçok kez pratik yapmak gereklidir.
Son Düzenleme: 3 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 1.518 saniye