Dağda Beslenme

Çok
7 yıl 3 ay önce - 3 yıl 9 ay önce #570 Yazan: GeZGiN
Dağda sabahları kahvaltı yapacak vaktimiz oluyor. Şekerli, tuzlu-yağlıve karbonhidrat içeren besinler tercihimiz olmalıdır. Mesela krem peynir tuzlu yağlı ihtiyacımızı karşılarken, sarelle, helva vb. karbonhidrat ihtiyacımızı giderir. Çıkıştan once herkes en az iki bardak sıcak sıvı almış olmalıdır.
Öğlenleri atıştırma ile geçiyor. Her molada çantanızın kolay bir yerine ya da cebinize koyacağınız kuru yemiş, çikolata gibi besinleri yemek yeterli olacaktır. Tabii çıkış çantanızın içinde suyunuz da hazır olmalı. Kuruyemişbir de tuzlu olursa vücudunuzun tuz, elektrolit ve mineral açığını kapatacaktır. Kuru üzüm, kum incir, kuru kayısı da getirilebilir. Kendinize kumanya olarak peynirli, sandviç de hazırlayabilirsiniz.
Akşamları en güzel öğün olmalı; baharatlı, ekşili, tuzlu yemekler yemelisiniz. Bu tür yemekler tüm gün terleyerek kaybettiğiniz ve vücut içi reaksiyonlarda hayati önemi olan elektrolitleri geri kazanmanızı sağlar. Vücudun karbonhidrat açığını kapatrnak için bulgur, erişte, makama vb. gibi besinler tüketiyoruz. Sıvı ihtiyacı bol sıcak çay, oralet vb. ile giderilir. Bir de üstüne puding çok iyi olur.
Bir dağcıya moral verecek en önemli etkenlerden biri de yemektir. Özellikle akşam yemeğiniz ne kadar kral gibi olursa ertesi gün sizin için o kadar kolay ve zevkli geçecek demektir. Ama aynı zamanda alpinist de olmak lazım. Yani dağa ne gerekiyorsa onu getirin. Özellikle yemek konusu zamanla kafanızda oturacak ve hangi öğüne neyi ne kadar getireceğinize karar verebileceksiniz. Sakın yemeğim Halil Ibrahim sofrası gibi olsun diye olayı abartmayın. Ha bu arada, puding veya kemal paşa gibi tatlılan yaptıktan sonra dışarıyemek isteyen var mı diye bağırırsanız arbede olabilir.

Yemeklik Malzeme Listesi
Genel :
Tahta Kaşık (Metal kaşık getirmeyiniz)
Çakı/Çakmak
Plastik Bardak (Cam veya porselen getirmeyiniz)
Pet şise

Kahvaltı
Ekmek
Peynir(Krem, kaşar)
Zeytin
Nutella
Bal
Çay/Kahve
Şeker (küp)
Atıştırma(öğlen)
Kuruyemiş
Gofret
Bisküvi (tatlı, tuzlu)

Akşam Yemeği
Makarna/Erişte
Bulgur
Patates Püresi tozu
Hazır Çorba
Puding/Aşure
Soğan
Biber
Salça
Yağ
Tuz/Baharat
Son Düzenleme: 3 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: peperuda

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.233 saniye