Çiçeklerin Has Bahçesi Bayındır

Çok
4 yıl 10 ay önce - 3 yıl 9 ay önce #709 Yazan: GeZGiN
İzmir'in güneydoğusunda Küçük Menderes havzasında şirin bir ilçedir Bayındır. Osmanlı döneminden kalan bir has bahçeye sahip, yaşamın sessiz bir huzurla geçtiği şehir... Yüzyıllardır Saray'a, medreselere, hastanelere gülfidanları yollanmış bu şehirden. Bundan dolayı "Gülbahçe" diye anılmış. Özellikle 80'li yıllardan sonra çiçekçilik önemli bir sektör haline gelmiş. Önceleri evlerinin bahçelerinde yetiştirilen çiçek fideleri, pazarlarda satılırmış. Seksenli yıllardan sonra çiçekçilik gelişerek Türkiye'nin her bir şehrine çiçek fideleri gönderilirmiş buradan.

Bayındır'ın ekonomisi temelde tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Küçük Menderes havzasının alüvyonlu toprakları sebebiyle İzmir'in gıda deposu olmuş yüzyıllardır. Süs bitkisi yetiştiriciliği ise önemli bir gelir kapısı olmuş bu sevimli ilçeye. Osmanlı'dan beridir çiçekleriyle ünlenen Bayındır, artık uluslararası bir çiçek festivaline sahip. 600'ün üzerinde çiçek ve fide çeşidiyle, açık ve kapalı olarak 8 bin hektarlık alanda üretim yapılıyor. Dağlarında zeytin, kestane ve cevizin, bağlarında üzüm ve incirin yetiştiği bereketli, tarih kokan topraklar burası.Cuma günleri ilçe pazarı görülmeye değer. Sabah duası ile açılan pazar yüzyıllardır bu geleneğini sürdürüyor. Eskiden Ergenli köyünün kuzeyinde yer alan şehir, daha sonraları bugünkü yerinde gelişme göstermiştir. Ergenli köyünün kuzeyinde bulunan Bayındır Kalesi'nin harabeleri şehrin ne kadar eskilere dayandığını gösteriyor. M.Ö. 2000'li yıllardan itibaren sırasıyla Hititlerin, Friglerin, Lidyalıların, Roma ve Bizansın, 11. yüzyılda Selçuklu, daha sonraları da Aydınoğulları ve Osmanlı devletinin hakimiyetinde kalmıştır. Osmanlı ve Selçuklu zamanında eğitim ve kültür merkezi olarak değer kazanan bu şehirde tarihi yapılar hala ayaktadır. Hacı Sinan Camii ve Külliyesi, Tekcioğlu Camii, Recep Hanı, Eskici Dede Türbesi ilk akla gelen eserlerdir.

Her sene Mayıs ayında düzenlenen çiçek festi-valine yolunuz düşerse bu tarihi yapıları gezmenizi öneririm. Bayındır öğretmen evinde şehre gelen misafirlere yöresel yemekler ikram edilmekte. Keşkeğin tadına mutlaka bakın. Şehrin simgesi haline gelmiş çiçeklerin renk cümbüşüne siz de katılın. Gözlerinize, ruhunuza bir bayram havası yaşatın. Çeşitli sosyal dayanışma derneklerinin kermeslerinin birbirinden lezzetli yiyeceklerini alın. Ailenizle güzel bir gün geçirirken inanın Bayındır'ın neden Gülbahçe olarak anıldığını anlayacaksınız.


Kaynak : www.ekolojimagazin.com/index.php?s=magazin&id=646
Son Düzenleme: 3 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.220 saniye