Narlıkuyu

Çok
9 yıl 3 ay önce - 4 yıl 4 ay önce #310 Yazan: GeZGiN
Silfke Mersin yolunda 17. km'de yer alan Narlıkuyu, içiçe geçmiş koylardan oluşmuş bir cennettir adeta. Narlıkuyu'ya adını veren küçük bir koyu çevreleyen balık lokantalarıyla ünlüdür. Bu lokantalar misafir ağırlamak ya da keyifli bir akşam geçirmek isteyen Mersin sosyetesinin populer mekanları arasındadır. İnsanlar güzel bir akşam yemeği yemek için Mersin'in çeşitli yerlerinden Narlıkuyu'ya gelirler. İyi de ederler; zira hem balıklar çok lezizdir hem de manzarası şahanedir.

Narıkuyu Cennet Cehennem çukurlarına 2 km. uzaklıktadır (Söylemeye gerek yok, Narlıkuyu'ya giderseniz oraları da gezin tabii ki). Cennet çöküğünün yeraltı sularından gelen buz gibi tatlı su bu koya döküldüğünden, denizin üst tarafları buz gibidir. Koyun soğuk suları, İçel'in yaz aylarında hamam gibi olan sularında yüzmeye serinletici ve hoş bir alternatiftir. Narlıkuyu denizinin tek özelliği üst kısmının karpuz çatlatacak kadar soğuk tatlı su, alt kısımlarınınsa daha normal sıcaklıkta tuzlu su olması değil. Bunun yanında çok temiz; ne kadar derin olursa olsun denizin dibi gözükecek kadar berrak.

Narlıkuyu'nun balıkçılarla çevrili koyunun girişinde 4. yy'dan kalma bir hamam vardır. Bu hamam şu an içinde Üç güzeller Mozaiği'nin sergilendiği bir müze. Hamamın yüzyıllardır bozulmadan kalmış zemin mozaiğinde Zeus'un yarı tanrıça olan güzel kızları Aglaia, Euphyrosyne ve Thalia'yı kuşlar arasında dans ederken görürüz. Narlıkuyu'ya giderseniz Üç Güzeller Mozaiği'ni görün.

Narlıkuyu'da denize girmek ya da balık lokantalarında akşam sefası dışında bir başka popüler aktivitesi Öğretmen'in yerinde lokma tatlısı yemektir. Aynı zamanda çok hoşsohbet bir insan olan bu öğretmen harika lokma tatlıları yaptığı için, akşamları yakın civarlardan lokma tatlısı yemeğe gidilir Narlıkuyu'ya. Cennet ve Cehennem Çökükleri de burada bulunmaktadır.
Son Düzenleme: 4 yıl 4 ay önce Yazan: GeZGiN.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.214 saniye