Çatak Üçgöl Şelalesi, Çorak Yaylası

Çok
4 yıl 1 hafta önce - 1 yıl 1 ay önce #613 Yazan: GeZGiN
Çatak Üçgöl Şelalesi, Çorak Yaylası, GeZGiN tarafından oluşturuldu
Çatak Üçgöl, Rize'nin ulaşımı zor olan bir başka şelalesi. Bu doğa harikasını görüntüleyebilmek için iki ayrı rota kullanmak ve rotanın en son bölümlerini yürümek gerekiyor.

Şelale; Hapiskan Tepesi'nin eteklerindeki Üçgöller mevkisinden doğan Balıklı ve Çabuklu derelerinin birleştiği noktada, 1850 metre rakımda yer alıyor. Bu mevkiden itibaren Dereyayla adını alan akarsu, aşağılara ilerledikçe önce Piskala daha sonra küçük derelerin katılımıyla büyüyerek Yeşildere adıyla anılmaya başlanıyor.

Yosun tutmuş kayalardan süzülen şelale yaklaşık 12 metre yüksekliğinde. Şelaleye ulaşmak için iki seçenek var. İlki Fındıklı-Arılı-Yaylacılar grup yolu. Yaylacılar köyünden sonra birkaçkilometre devam eden toprak yol Çamsu mevkisinde sona eriyor Buradan sonra şelaleye, eskiden göçyolu olarak kullanılan Çatak Yayla Dereyayla-Çabuklu-Balıklı Yayla patikasından yaklaşık dört saatlik bir yürüyüşle ulaşılıyor.

Diğer bir ulaşım seçeneği de; Fındıklı-Yaylacılar-Siprona Yaylası-Küçük Yayla yolunu kullanıp önce Balıklı Yayla'ya varmak, daha sonra eski patikayı kullanarak şelaleye kadar yürümek. Bu rota, Balıklı Yayla'ya kadar yaklaşık 55 kilometredir.
Son Düzenleme: 1 yıl 1 ay önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.413 saniye