Rize'yi görmeniz için sebepler

Çok
3 yıl 7 ay önce - 1 yıl 1 ay önce #632 Yazan: GeZGiN
Rize'yi görmeniz için sebepler, GeZGiN tarafından oluşturuldu
Buzul Göller
Yalçın kayaların arkasına saklanmış bir cenneti andırır buzul göller. Evet, bu dingin maviliğe ulaşmak için önce zorlukları aşmak gerek. Türkiye'nin en fazla buzul gölüne ev sahipliği yapan ilimiz, bu unvanın haklı gururunu taşımaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı'nın özellikle bin 800 metre yükseklikten itibaren 215'e yakın buzul gölü vardır. Ãœlkemizin en büyük (Ambar Gölü) ve en derin (Deniz Gölü) buzul gölleri ilimizde bulunmaktadır. Dağların güzellik tahtına kurulmuş, dört mevsimin renklerinin şiir olup yağdığı bu buzul gölleri ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunmaktadır.

Stratejik Konumu
İlimiz; Doğu Karadeniz bölgesi'nin ortasında, Doğu Anadolu ile Karadeniz'i birbirine bağlayan güzergahta yer almakta olup, Trabzon havaalanı'na 77 km, Gürcistan'a 104 km mesafededir.

Kaleler
İlimiz asırlara meydan okuyup günümüze kadar ulaşan kültürel bir hazineye sahiptir. Özellikle şehrimiz merkezinde yer alan Rize kalesi ve (eski ipek yolu güzergahı üzerinde) doğal yeşilliğin içerisinde kendini gizleyip doğanın kalbinde sizleri bekleyen Zilkale kendine has özellikleri ile görülmeye değer kalelerimizdir. Geçmişin tüm yorgunluğuna rağmen hala dimdik ayakta duran tarihin bu en eski tanıkları, adeta bir masaldan çıkmış gibidir. İlimizdeki kalelerin isimleri; Rize kalesi, Zilkale, Ciha kalesi, Kale-i Bala ve kız kalesi'dir.

Tarihi Ahşap Camiler
Karadeniz insanı için ahşap olmaz olmaz bir malzemedir. İnsanımız yaşamının her yerinde ve her evresinde ahşabı kullanmıştır. Rize'de bulunan ahşap camiler de buna bir örnektir. Bu camilerimizin el emeği ile çeşitli teknikler kullanılarak adeta bir oya gibi işlenip bezenmiştir. Aynı zamanda o kadar sağlam yapmışlardır ki günümüze kadar gelmiştir.

Tarihi Konaklar
Tescilli ve tescilsiz 200'e yakın konağa sahip şehrimizde, kimi konaklar halen ikamet amacıyla kullanılmakta, kimisi ise müze olarak varlığını sürdürmektedir. 150 yıldır haşmetini kaybetmemiş konak evleri ile özgün bir mimariye ve yaşam kültürüne sahip ilimiz, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından dünyada korunması gereken 200 ekolojik bölge ve 9 sıcak noktadan biri olarak onaylanmıştır.

Tarihi Taş Kemer Köprüler
Rize'mizde iki yakayı birbirinden ayıran akarsular olduğu gibi, iki yakayı birbirine bağlan, iki imkansızlığı mümkünleştiren, ayrılığı vuslata çeviren, kolaylaştıran, buluşturan köprüler de çoktur. Bu köprülerin üzerinden nice hayatlar geçmiş, bu köprüler nice hayatları birbirine bağlamıştır. Rize'mizin kültür varlıklarından olan 123 köprümüz harçsız ve taş yapı şeklinde yapılmış olup siz değerli misafirlerimize mimari anlamda görsel şölen sunmaktadır.

Naylalar (Serenderler)
Naylalar, yöre halkının öncelikle mısırı kurutmak için inşa ettiği yapılardır. Aynı zamanda ceviz, fındık, hurma, fasulye gibi gıdaların da kurutulmasında kullanılmaktadır.

Tarihi Değirmenler
Tarihe şahitlik eden su değirmenleri insanın ilk ziraat faaliyetleri ile toprağa bağlandığı devirlerde kullanılmaya başlanmıştır. Bölgemizde özellikle ırmak boylarında, dere kenarlarında halkın ortak gücüyle inşa edilen değirmenler hala günlük hayatımızda yer almaktadır.

Doğal Güzellikler
Rize'mizde Karadeniz ve dağlar kucaklaşan iki sevgili gibidir. Seslerin ve ssilerin arasında karışan, kimi zaman insanın yüreğini coşturan çok renkli bir tablodur.

Kaçkar Dağları
Kaçkar dağları, Türkiye'nin tek sub-tropikal yaşlı yağmur ormanları olarak bilinir. Bunun yanında jeolojik ve jeomorfolojik olarak önemöli ve özgün bir yapıya sahiptir. Denizden sadece 30 km içeride bulunan, yaklaşık 4 bin metre yüksekliğe ulaşan zirveler, buzul gölleri, sirkler, morenler ve alpin çayırlar Kaçkar'ları benzersiz kılmaktadır.

Bitki Örtüsü (Flora):
Orman üst zonunun üzerinde bulunan yaylalarda, yöremize özgü 54'ü endemik olmak üzere 756 bitki türü bulunmaktadır. 3 bin metre rakıma ulaşan orman güllerini canlı görebilmeniz için RİZE sizleri bekliyor.

Hayvanlar (Fauna)
Yabani hayatın en güzel örneklerinin bulunduğu ilimizde, omurgasız hayvanlarda, 6'sı endemik olmak üzere 149 çeşit, omurgalı hayvanlarda ise 178 çeşit hayvan türü bulunmaktadır.

Akarsular
Türkiye'nin akarsu yoğunluğu en fazla olan şehri Rize'mizdir. Yaz aylarında bütün zamanların şarkısını söyler gibi nazlı akan dereler bahar aylarındaki coşkusuyla Karadeniz'i hatırlatır. İçerisinde benzersiz hikayeleri barındıran en önemli akarsularımız; Fırtına Deresi, Taşlıdere, İyidere, Kalkandere ve İkizdere'dir.

Buzul Göller
Yalçın kayaların arkasına sakllanmış bir cenneti andırır buzul göller. Evet, bu dingin maviliğe ulaşmak için önce zorlukları aşmak gerek. Türkiye'nin en fazla buzul gölüne ev sahipliği yapan ilimiz, bu unvanın haklı gururunu taşımaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı'nın özellikle bin 800 metre yükseklikten itibaren 215'e yakın buzul gölü vardır. Ãœlkemizin en büyük (Ambar Gölü) ve en derin (Deniz Gölü) buzul gölleri ilimizde bulunmaktadır. Dağların güzellik tahtına kurulmuş, dört mevsimin renklerinin şiir olup yağdığı bu buzul gölleri ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunmaktadır.

Yaylalar
Yüksek dağların ana kucağı gibi eteklerinde birbirleriyle bağlantılı, etrafı zengin ormanlarla çevrili yaklaşık 225 yayla ve mezramız bulunmaktadır.

Şelaleler
İlimiz sınırları içerisinde 40'ı aşkın şelale bulunmakta olup her biri coşkun akıntısıyla dikkat çekmektedir. Boyları 100 metreyi bulan şelaleler hem gezilip görülebilir hem belirli noktalarda da siz değerli misafirlerimize yüzme imkanı sağlar. İlimizin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Bulut (Tar Şelalesi) yaklaşık 252 metre yükseliği ile ülkemizin en yüksek şelalesi ünvanını elinde bulunduruyor. Bu doğa harikalarından bazılarının isimleri; Ağaran, Palovit, Gelintülü, Yukarı Çağlayan, Katarahte, Cimili ve Bulut Şelaleleridir.

Fırtına Deresi
Neden fırtınadır bu derenin adı? Fırtınası eksik olmaz mı başından yoksa fırtına gibimi akar mağrur köprülerin altından? 57 km uzunluğundaki Fırtına Deresi hem yüksek debisi hem güzergahı boyunda kendisine eşlik eden kemer köprüleri ile yerli ve yabancı turistleri her zaman kendisine çekmeyi başarmıştır.

Şimşir Ormanları
İlginç orman türleri görmek için, tropik iklimleri soluklamaya ne hacet? İşte Karadeniz'in o el değmemiş doğası, bir harikayı daha ayağınıza getirdi. Kaçkarlarda ki şimşir ormanı ağaçlarının çapları 8-32 cm'ye, boyları ise 8-10 metreye ulaştığı için bu ağaçlar Anıt ağaç olma özelliği taşıyan Dünyadaki tek ŞİMŞİR Ormanları RİZE ilinde bulunmaktadır. Bir akşamüstü, dallar arasından nazlı nazlı süzülüşüne şahit olmak, birbirine yaslanmış bu ince ama çok güçlü ağaçların sırrına varmak isterseniz, sizleri KAÇKARLARA bekleriz.
Son Düzenleme: 1 yıl 1 ay önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.413 saniye