Tarihi Cihar Kalesi

Çok
6 yıl 1 hafta önce - 4 yıl 4 ay önce #675 Yazan: GeZGiN
Rize Pazar ilçesine bağlı 12 km uzaklıkta Şentepe ( Ğulivat) köyü ile Yüksek bir kayanın üzerinde ve çarişka mevkilerindedir. Bu kale hakkında yapılan araştırmalarda ise, kişiler tarafından ne zaman inşa edildiği kesin olarak bilinmiyor.

Yerli ve yabancı araştırmacılar düşüncelerini ileri sürmüşlerdir. Cihar kalesi tarihteki değişik kavimlerin işgaline uğramıştır. Bu kalenin asıl adı (DİĞA)dır ’’. Lazcada ‘’ oturulan yer ‘’ anlamına gelmektedir. Diğa kelimesi daha sonra halk arasında ciha olarak kalmıştır.(Bazı tarih kitaplarında cihar diye yazılmıştır).Cihar(cixa) Türkçe karşılığı kaledir. Yöre haklı arasında bu kelime egemendir. Bunun kaynağı ise halkın cihanın kale anlamına geldiğini unutmuştur olmasıdır. Bu kalenin inşası hakkında nesilden nesile aktarılan efsanesi şöyledir.’’ Şentepe köyünün yüksek bir kayanın üzerinde inşa edilen bu kalenin, sağından ve solundan iki dere akmaktadır. Orta yol (meleskur) köyü ve Hemşin (orta yol) deresidir. Bu kalenin taşları her iki derenin taşları alınıp elden ele uzatılarak inşa edildiği anlatılmaktadır.Bazı tarihi kaynaklarda 8.(800) yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edildiğini ve Cenevizliler döneminde de kalma olduğu ileri sürülmektedir. Ayrıca m. =1314 – 1330 yılları arasında Pontus dönemine ait olduğu belirtilmektedir. İngiliz Ark dupu MST DAVİD Şu bilgileri vermiştir.’’ Rıza yöresindeki bütün kaleleri ak koyunlu hükümdar hasan bey baskın yapmıştır’’. Yine bazı kaynaklar bu kale hakkında şu bilgileri vermiştir.’’Bir savunma yeri olarak yapılmayıp, özellikle yaz aylarında manastır şeklinde kullanılmıştır’’. 1486 tarihli topu tahrir defterinin vermiş olduğu bilgilere göre bağdaşmıyor. Bazı tarihçilerin tahminleri ise bunların 14.ve 15. yüzyılda yapıldıkları konusunda fikirleri birleşmektedir.

1521 yılında abana korsanlarınca basılıp yağma edildiği söylenilmektedir. Osmanlı döneminde bu kale kullanılmamıştır. Rus işgali yıllarında (1916-1918) kalenin onarılıp kullandığı denil sede kale hakkında yörenin en yaşlı insanlarına sorulduğunda böyle bir rivayet olarak anlatıldığı söylenilir.
Ek Dosyalar:
Son Düzenleme: 4 yıl 4 ay önce Yazan: GeZGiN.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.773 saniye