Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Çok
9 yıl 3 ay önce - 4 yıl 4 ay önce #263 Yazan: GeZGiN
Kayıt No : 1
İli : YOZGAT
Adı : YOZGAT ÇAMLIĞI MİLLİ PARKI
Kuruluşu : 1958
Alanı : 264 ha.
Konumu : Yozgat il merkezine 5 km. uzaklıktadır.
Ulaşım : İç Anadolu Bölgesi'nde , Yozgat ilinin güneyinde uzanan tepeler üzerinde yer alan milli park, Yozgat'a 5 km uzaklıktadır.

Kaynak Değerleri :
Milli park, İç Anadolu'da insan etkisi ile meydana gelen (antropojen) step içerisinde yer alan sayılı relikt (kalıntı) ormanlardan biridir. Ortalama yüksekliği 1350 m. olan sahadaki arazinin morfolojik özelliklerini tepeler , sırtar ve vadilerde parçalanmış dalgalı düzlükler meydana getirmektedir.

Tabiatın iklim , toprak-su dengesinin değişmesi ile ortaya çıkan kısıtlamalara, tabii kaynakların bugün tükeneceğini unutmuş görünen insanların yanlış ve aşırı arazi kullanımlarının da eklenmesi, milli park ve çevresinde geniş alanları kaplayan ormanlardan yoksun bozkır peyzajlarını meydana getirmiştir. Eski çağların bakir ormanlarından günümüze bu karaçam korusu ulaşabilmiştir.

Karaçam, meşe ve ardıç ağaç toplulukları milli parkın bitki örtüsünü meydana getirmektedir. Milli parkın tabii kaynak değerlerinin yanında, rekreasyon ihtiyacını karşılaması bakımından da büyük önemi bulunmaktadır.


Görünecek Yerler :
Mevcut Hizmetler : Milli parkta günübirlik kullanıma yönelik tesisler ile kır gazinosu vardır.
Konaklama :
İrtibat :
Çevre ve Orman Bakanlığı
Yozgat Çevre Orman İl Müdürlüğü : 0 354 2124610
Yozgat DKMP Şube Müdürlüğü : 0 354 2121084
Son Düzenleme: 4 yıl 4 ay önce Yazan: GeZGiN.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.226 saniye