Mangrov Ormanları

Çok
3 yıl 2 ay önce - 3 yıl 2 ay önce #812 Yazan: GeZGiN
Mangrov ormanları gelgit olaylarının yaşandığı bölgelerden yetişmekte olan ağaç topluluklarına verilen isimdir. Okyanus kıyılarında yetişen ağaç ve bitki grupları bu ormanlar içerisinden yer almaktadır. Bu ormanlar oldukça tuzlu bir yapıya sahiptir. Ormanların içerisinde yaşayan canlılar çevresel şartlara uygun bir şekilde yaratılmıştır. Ağaçların üzerinde tuzun dışarı atılabilmesi için tuz bezleri yer almaktadır. Diğer orman türleri arasında farklı özellikleri bulunan tek orman tipidir. Ayrıca bu ormanlarda yer alan ağaçla güçlü bir yapıya sahiptirler.

Mangrov ormanları özellikleri
-Okyanus kıyılarında gelgit olaylarının görüldüğü yerlerde bulunun orman türüdür.
-İçerisinde gelgit olayından dolayı yüksek miktarda bulunmakta olan tuz miktarına karşı uyum sağlamış olan bitkiler ve ağaçlar bulunmaktadır.
-Mangrov ormanları içerisinde bulunan ağaçlar gelgit olaylarına karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ağacın kökleri çok derine inmekte ve geniş bir alana yayılmaktadır.
-Bu ormanlar en fazla Güney Doğu Asya' da yer almaktadır.
-Çok fazla türde canlı barındırma özelliğine sahip olan bu ormanlar verimli toprak örtüsüne sahiptir.
-Bu ormanlarda yer alan ağaçların boyları yaklaşık olarak altı ile on bir metre arasında değişiklik göstermektedir. Ağaçlar parlar ve renkli bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra kökleri yerden yükselebilen ve solunum yapabilen bir özelliktedir. Bu ağaçların kökleri su altına bulunduğundan çeşitli deniz hayvanları için barınak haline gelmiştir.
-Bunun yanı sıra bu ağaçlar çeşitli balıkların yumurta bırakma alanı olarak tercih edilmektedir Gelgit olayından dolayı gövdesine kadar suya bata ağaçlar balıkların yavrulamak için tercih ettiği noktalar arasından yer almaktadır
-Bölgede yer alan balık miktarını arttırma da bu ağaçların faydalı oldukça fazladır.-Mangrov ormanlarının görülmekte olduğu bir diğer bölge ise Doğa Afrika' dır. Bu bölgede yer alan orman içerisinde kırk beş kelebek türü, beş kuş türü, dört memeli türü ve yirmi yedi sürüngen türü bulunmaktadır. Dünya da yer alan ormanlar arasında içerisinde bu türde canlı barındıran tek tür olan bu ormanlar zengin bir ekosistem teşkil etmektedir.
-Suda yaşayan orman olarak da bilinen mangrov ormanları yengeç ve oğlak dönenceleri arasından yer almaktadır. Yeryüzünde yaklaşık olarak on milyon hektar içerisinde yer almaktadır.
-Bunun yanı sıra bu ormanlarda yer alan ağaçların filizlenmesi de diğer ağaç türlerine göre farklılık göstermektedir. Ağaç tohumları toprağa düşmeden ağaç üzerinde filizlenmektedir. Filizlerin kök oluşumu meydana geldikten sonra köklerini çamurlu tabana yerleştiriyor ve gelişimini devam ettiriyor.
-Ayrıca bu ormanlardan elde edilmekte olan keresteler oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. İnşaatların genelinde bu ormanlarda yer alan ağaçlardan keresteler elde edilmektedir. Suda çürümeyen bu keresteler her türlü koşullara karşı oldukça dayanıklı bir özellik göstermektedir.

Dünya genelinde koruma altına alınan bu ormanlar diğer orman türlerine göre oldukça farklı bir özellik göstermektedir. Ekonomik bakımdan da oldukça zengin bir yapıya sahip olan bu ormanlar bir çok ülkenin ilgisini üzerine çekmektedir.
Ek Dosyalar:
Son Düzenleme: 3 yıl 2 ay önce Yazan: GeZGiN.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.487 saniye