Düğün Fotoğrafçılığına Başlama Rehberi

Çok
5 yıl 3 ay önce - 3 yıl 9 ay önce #679 Yazan: GeZGiNGenel Bilgiler - Gerekli Ekipmanlar

Fotoğraf Makinesi
Düğün fotoğrafçılığında kullanılacak olan fotoğraf makinesi türü DSLR olmak zorunda diyebiliriz. Manuel ayarların bulunması gereken, harici ışık kullanımlarında bunu tetikleyecek özelliğe sahip ve farklı lens aralıklarını kullanabileceğiniz farklı model ve markalara ait DSLR fotoğraf makinesi Gelin Damat ve Düğün fotoğrafçılığının olmazsa olmazı. Başlangıç seviyesi Nikon D5100 D5500, Canon 600D 750D gibi fotoğraf makineleri uygun bütçeli ve kaliteli fotoğraflar almanızı sağlayacak modellerden bazılarına örnektir. Profesyonel anlamda çekimler için Canon 5D Mark3 5Ds gibi veya Nikon D750 D810 gibi modeller.

Düğün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Lens / Objektif
Her lensin görüş alanı ve fotoğraftaki etkisi birbirinden farklıdır. Gelin Damat ve Düğün fotoğrafçılığında detay ve portre fotoğraflarında istenen ilk şey keskin ve arka planı flu olan fotoğraflar, yani alan derinliği olan fotoğraflar. Bu etkiyi de açık diyaframlı lenslerle ancak sağlayabiliriz. Örneğin f/2.8 f/2.0 f/1.8 f/1.4 f/1.2 açık diyaframlı lenslere örnektir. Keskin fotoğraflar lenslerin kalitesine göre değişkenlik göstermekte. Sabit Prime lensler önceliğiniz olmalı.

Başlangıç seviyesi detay ve portre fotoğrafları çekmek için alınabilecek lenslere örnek Canon 50mm f/1.8 85mm f/1.8 / Nikon 50mm f/1.8 85mm f/1.8
Işık Kaynağı / Flaş
Yapılacak olan çekimler her ne kadar dış çekim olsa bile gölgelerin ortadan kalkması, detaylı ve keskin fotoğraflar elde etmek için gece veya gündüz hemen her ortamda ışık kaynağı ve flaş kullanmak gerekebilir. Bu en basitinden makinemizin dahili flaşı da olabilir, harici tepe flaşı veya paraflaş olabilir. Çıplak olarak flaş ışığı gelin ve damadın üzerinde sert ışık oluşturacağından bu ışığı yumuşatmak ve yaymak için softbox türü aksesuarlar kullanmak gerekebilir. Örnek Nikon SB-910 Canon 600EX
Tripod / Monopod
Harici ışık kullanmadığımız veya karanlık ortamlarda Tripod ve Monopod hayat kurtarabilir. Her ne kadar gün içerisinde kamerayı tripoda sabitlemek çekilen dış mekan fotoğraflarında zaman kaybı ve uğraşa sebep olsa da, kapalı mekanlarda ve düşük ışıklarda net fotoğraflar çekebilmenizi sağlar. ISO arttırmak yerine makineyi sabitleyerek çekim yapmak eğer konu hareketli değilse faydalı olacaktır. Örnek tripod Manfrotto BefreeDifüzör / Reflektör
Gündüz çekimlerde özellikle güneşli havalarda can kurtaran vazifesi gören Difüzör ve Reflektör fotoğrafçının olmazsa olmazları arasındadır. Sert güneş ışığını difüzör ile yuşuşatıp soft hale getirebilir, gölgede kalan konularda reflektör ile ışığı istediğiniz gibi yansıtıp hareket sağlayabilirsiniz. Örnek 100cm Reflektör (Altın-Gümüş)Hafıza Kartı
Kapasitesi ve veri yazma hızı yüksek hafıza kartı tüm gün sürecek olan çekimlerde kurtarıcınız olabilir. Bilgisayara yedekleme işlemleri ile vakit harcamak yerine kalitesine güvendiğiniz bir markanın hafıza kartını kullanarak çekimlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. en az 1 adette yedek hafıza kartı taşımanızda fayda olacaktır. Hafıza kartının arıza yapması gibi durumlarda kalan çekime yedek hafıza kartı ile devam edebilirsiniz. Örnek hafıza kartı Sandisk 64GB 95MB/s SDGelin Damat Fotoğrafçılığı Hakkında Bazı İpuçları

Çekim yapacağınız mekanı önceden ziyaret edin.
Düğün fotoğrafçılığında en kritik bilgilerden birisi çekim yapılacak mekanı tanımak. Gideceğiniz dış mekanı daha önceden en az 2 kez gezip, açıları tespit etmiş ve tanıyor olmanız size fayda sağlayacaktır. Çekim için gittiğinizde ”Acaba nerede çeksem…” düşüncesi ile zamanınızı boşa harcamamış, kendinizi ve fotoğraflarını çekeceğiniz Gelin ve Damadı yormamış olursunuz. Unutmayın, sizin enerjik olmanız kadar gelin ve damadın da enerjileri iyi fotoğraflar için önemlidir.
Hava Koşullarını Dikkate Alarak Mekan ve Zamanı Belirleyin.
Çekim için gidilecek mekanı belirlediniz. Gelin Damat ile irtibatta olup fotoğrafı en güzel verebilecek hava koşulunun bulunduğu zaman dilimine göre vaktinizi ayarlayın. Güneşli bir hava fotoğraf için olmazsa olmaz etken olduğu kadar, hafif çiseleyen yağmur vakti de hayal gücünüze göre muhteşem fotoğraflar sağlayacaktır. Güneşli havalarda çok sert ışık bulunan saatlerde çekim yapmamaya veya Difüzör ile yumuşatıp reflektör ile ışığa yön vererek çekiminizi gerçekleştirin. Genel olarak yatay ışıkların bulunduğu zaman dilimini tercih edin. Gün batımı güneş kaybolduktan sonra manzara fotoğraf saati başlamakta. Bu saatleri de iyi değerlendirin. Çekim alanı şehir içinde ise şehir ışıkları ve gün batımı sonrasındaki mavi saatler muhteşem fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır. Tabi gelin ve damat o saate kadar çekim için müsait olursa.
Yalnız olarak çekime çıkmamaya çalışın.
Mümkün oldukça yalnız olarak çekime gitmemeye çalışın. Size yardımcı olacak, gelin ve damadın poz vermesi gibi durumlarda yardımcı olacak mutlaka bir asistan ile birlikte çekime çıkın. Asistan reflektör tutmaktan flaş tutmaya, ekipmanları taşımaktan tutun şarjları kontrol edip ekipman değişiminde yardımcı olmasına kadar bir çok konuda size fayda sağlayacaktır.
Yedek Ekipman Bulundurun
Fotoğraf makineniz veya lensiniz arıza yapabilir, hafıza kartınız dolabilir veya arıza yapabilir, bu gibi durumlar için mutlaka bir yedek gövde ile günü kurtaracak kit lens bulundurun. Hafıza kartı ve yedek bataryalar mutlaka bulunmalı. Her zaman Şarj edebileceğiniz yer bulmak zor olabilir. Zaman kaybını önlemek için mutlaka yedek ekipman taşımaya çalışın.
Örnek Pozlar ve Kadrajları İnceleyin
Çekim esnasında ”Nasıl bir poz?” diye düşünerek vakit kaybetmek veya klişe olmuş pozları verdirerek çekim yapmamak için çekim günü öncesi mutlaka farklı kadrajlar ve kurgular düşünün, bu alanda işinin ustası olan sanatçıların eserlerini sıkça inceleyin. Çekim yapılacak mekanı önceden incelediğinizi ve bildiğinizi varsayarak, o mekanda ne tür çekimler yapılabilir gibi hayal gücünüzü de kullanarak kadrajlar oluşturun. Kopya pozlar yerine yaratıcı ve estetik kadrajlar oluşturun. Her mekanda orada çekilebilecek ne tür fotoğraflar ve pozlar varsa bitirmeden başka yere geçmeyin.


Anlaşmanızı Baştan Yapın
Bu işi sonuçta ticari olarak yapıyorsunuz. Hem sizin hemde Gelin ve Damadın mağdur olmaması için vereceğiniz hizmeti baştan konuşarak kesin çizgileriyle belirleyip, küçükte olsa yazıya dökerek yapacağınız iş ve vereceğiniz hizmeti, karşılığında alacağınız ücret, varsa ön ödeme ve teslim tarihi gibi bilgiler içeren sözleşme yapın. Ön ödemeniz sonrası iş tesliminde kalan ücreti rahatlıkla alabileceğiniz bir iş kalitesini yakaladıysanız problem yok. Fakat istenen işi teslim edemiyorsanız haklı olarak karşı taraf ücreti ödemeyecektir. Bu yüzden her zaman iş ve kalite öncelikli çalışın. Ardından mutlaka emeğinizin karşılığını alacaksınız.İstisnai durumlar olduğu zaman da başta belirttiğimiz sözleşme sizin kurtarıcınız olabilir.

Kaynak : blog.fotografium.com/dugun-fotografciligina-baslama-rehberi/
Son Düzenleme: 3 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 2.840 saniye