Manuel Pozlama Ayarı Nasıl Yapılır ?

Çok
5 yıl 2 ay önce - 3 yıl 9 ay önce #686 Yazan: GeZGiN
Doğru pozlama yapabilmek için öncelikli olarak ölçümünüzün doğru olması gerekmektedir pozlama için ölçüm sistemleri konusuna ayrıca değineceğiz.Bugün anlatacağımız konu varsayılan ölçüm sistemi olarak anlatabileceğimiz matris ölçümü üzerine olacaktır.

Manuel Pozlama değerlerini nasıl görebilirim ?

Hemen hemen her birinizin vizör’de gözüne takılan – değerlerden başlayıp + değerlerde son bulan bir doğruyu görmüşlüğü vardır işte bizim doğru pozlama yapmamızı sağlayacak araç tam olarak bu :)Pozlama olayının bütün sırrı yukarıda belirttiğimiz gibi enstantane , diyafram ve İso dengesini tutturmak ile sağlanabilir – ve + skalasını ortaya getirdiğinizde yani sıfırladığımızda doğru pozlamayı yapmış olursunuz. Aşağıda bir örnekle konuyu pekiştirelimYukarıdaki örnekte size sunduğumuz fotoğraf doğru bir pozlama değerine sahip 125 enstantane F4 Diyafram ve 200 iso olarak doğru bir dengeye oturtulmuş. Bir örnekte yanlış pozlama yapılmış bir fotoğrafla verelimyukarıda paylaştığımız bu görselde yanlış pozlanmış koyu fotoğrafa örnek olarak gösterilebilir peki bu fotoğraftaki hata nedir ? Cevabımız basit elbetteki enstantane değeri 1000 olarak ayarlanması perde hızını arttırmakla beraber içeriye giren ışığı azaltmıştır. Pozlama skalamız -3 değeriyle bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor aslında diyor ki kardeşim bu fotoğraf baya bir koyu çıkacak ya diyaframını aç yada enstantane değerini biraz yavaşlat içeriye ışık alayım demeye getiriyor. Peki başka ne yapılabilir bu fotoğraf için ? bu soruya şu cevabı verebiliriz iso değerimizi arttırabiliriz olamaz mı ? tabi ki olabilir ama enstantaneyi düşürmeyip iso’yu arttırmak yanlış bir hareket olur özellikle örnekte sunduğumuz bu fotoğraf için. Ne demek bu fotoğraf için dediğinizi duyar gibiyim hemen anlatmaya başlıyorum mesela hareket halinde bir fotoğraf çekmeniz gerekiyor haliyle yüksek bir enstantane değerine ihtiyacınız var bunun gibi istisnai bir durumda iso yükseltmeniz tercih edilebilir (diyaframın f4 değerinden daha açık olmadığını düşünerek örnekliyorum )

konuyu uzatmadan bir hatalı örnek daha vererek konuyu pekiştirmeye devam edelimyukarıdaki fotoğraf aşırı pozlanmış bir kare olmasıyla hatalı fotoğraflarımız arasında yerini alıyor 125 enstantane’de doğru pozlamayı verebilen bu fotoğraf için 15 enstantane kullanılması +3 pozlama ibarisiyle bize uyarı verilmiş biz ne yapmışız pozlama skalasını hiçe sayıp bu fotoğrafı çekmişiz sonuç = hatalı fotoğraf :)

Konuyu yavaştan toparlayalım ve son örneklerimizle yukarıda bahsettiğim enstantane ve iso dengesine bir örnek verelim aşağıda alt alta paylaştığımız kareler arasındaki dengeyi iso sayesinde sağlamış olduk ve doğru pozlama değerine 1000 enstantane ve 1600 iso kullanarak ulaştık.Son Düzenleme: 3 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 1.801 saniye