Nallıhan

Çok
2 yıl 11 ay önce #974 Yazan: GeZGiN
Nallıhan, kara yoluyla Ankara'ya 160 km, Bolu'ya 90 km, Eskişehir'e 130 km uzaklıktadır.Tarihi İpek Yolu üzerinde bir ilçedir. Nallıhan toprakları çağlar boyu; Hititlerin, Friglerin, Britanya Krallığının, Pers, İskender, Roma ve Bizans İmparatorluklarının hakimiyetinde kaldıktan sonra 1071 Malazgirt Zaferiyle Türklerin egemenliğine girmiştir.

Çağlar boyu değişik isimler verilen ilçenin adı en sonunda Nallıhan olmuştur. Nallıhan adını nasıl aldığı hususunda ise iki söylenti vardır. Bunlardan biri; yakınından geçen Nallı Suyu ve handan aldığı, diğeri ise; handan ve bu hanın kapısında bulunan naldan aldığı yönündedir.

İç Anadolu ve Batı Karadeniz Bölgelerinin geçiş noktasında yer alan ve zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Nallıhan İlçe topraklarının % 48'i ormanlık alanlar ile kaplıdır. Ormanlarda genellikle çam,ardıç ve meşe ağaçları sıkça görülür. Yüzölçümü 1.673 kilometrekare, nüfusu 29.659 dur. İlçenin yüzeyi yer yer hafif eğilimli dağlık alanlardan, Sakarya nehrinin meydana getirdiği vadilerden ibarettir. Tarıma elverişli bölgeleri oldukça fazladır. Bağ ve bahçe tarımı dar vadilerde yapılmaktadır. Nallıhan, topraklarında yetişen çeşitli ürünler bakımından Ankara ilçelerinin başlıcalarından biridir. Tahıl, pamuk, afyon ekimi önemlidir. Meyvecilik ve hayvancılık oldukça gelişmiştir. Merkezi 3.366 nüfuslu Nallıhan kasabasıdır.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.262 saniye