Çığlıkara Ormanı

Çok
3 yıl 1 ay önce - 3 yıl 1 ay önce #966 Yazan: GeZGiN
Bugün Tabiatı Koruma Alanı olan ve Elmalı-Finike sınırında yer alan Çığlıkara Ormanı, nadide ağaçların optimum yayılış alanıdır. Bin ve iki bin yaşını deviren ağaçların boy gösterdiği orman, 15.889 hektarı kaplamaktadır. Elmalı’ya 55 kilometre, Antalya’ya ise 165 kilometre uzaklıktaki Çığlıkara‘yı oluşturan Lübnan sedirini kıymetli kılan kerestesinin yumuşaklığı, eşsiz kokusu ile dayanıklılığıdır. Halk arasında katran olarak bilinen ünlü Sedir ağacı, Türkiye’de Batı ve Orta Toroslar ile Doğu Toroslar’ın iç ve dış bölümlerinde ve Amanos Dağları’nda bulunur. Vaktiyle dünyanın en güzel, en hızlı gemileri Antalya’da yapılırmış, bu gemileri yapan ellerin ustalığı kadar, yapıldığı ağaçların kerestesi de dillere destanmış. Süveyş Kanalı açılırken, Antalya ormanlarından kesilen ağaçların keresteleri buradan Mısıra gönderilmiş.

Sedir ağacının asıl yayılışı Anadolu'nun güneyinde; Köyceğiz’den Kahramanmaraş'a uzanan 650 - 2000 metrelik yükseklikler arasındadır. Ancak Anadolu'daki sedir ormanları da tarih boyunca tahribatlardan payını almış. Kilikia'yı İÖ. 19. yüzyılda işgal eden Mısırlılar, yılda 10 bin sediri keserek İskenderiye Limanı’na taşımışlardır. Osmanlı döneminde 1464 kilometrelik Hicaz Demiryolu İnşaatı’nda da sedir kullanılmış ve bu ormanlar büyük ölçüde tahrip olmuş. Romalı General ve devlet adamı Antonius’un Antalya ve çevresini armağan ettiği Kleopatra’nın ünlü gemisi de, Barbaros Hayreddin Paşa’nın donanması da aynı sedir ağaçlarıyla yapılmıştır. Milattan önceki dönemlerde Sedir, güzel kokusu, çürümemesi ve renginin güzelliği nedeniyle saray ve tapınakların yapımında, firavun ve üst düzeydeki devlet görevlilerinin mumya tabutlarının hazırlanmasında, beyaz reçinesi de mumyalamada kullanılırmıştır.

Çığlıkara’nın en önemli özelliği sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın en nadir sedir ormanlarından birine sahip oluşudur. Yüzlerce yıl ayakta kalan sedir ağaçları genç yaşlarında düzgün büyür, tepe kısmı yaklaşık 200 yaşından sonra bozularak şemsiye biçimini alır. Çığlıkara’nın alt kesimlerinde yazlar kurak ve sıcak, kışlarsa soğuk ve yağışlı geçer. Ormanı oluşturan sedirler arasında ardıçlar da boy gösterir. Ancak ardıçların hükümranlığı iki bin metreyi aşkın yükseklikte başlar. Bu olağanüstü güzellikteki doğa parçasının sakinleri arasında yeşil ve mavi Lübnan sedirinin dışında bozardıç, katranardıç, kokulu ardıç, meşe, akçaağaç, dişbudak ve kavak ağaçları da bulunur. Yüksekliğe göre değişim gösteren bitki örtüsü açısından da çok zengin olan orman, tavşan, tilki, keklik, yaban domuzu, kartal ve şahinleri de bağrında besler. Bahar gelirken titrek kavak, hüsnüyusuf, menekşe ve ballıbabalarla yeryüzünde bir cennete dönüşen Çığlıkara Ormanının bilinen en yaşlı sakinlerinden Baba Sedir 2,36 metrelik eni ve 28 metrelik boyuyla göze çarpar. Yaşıysa tahminen 1000 civarındadır. Ancak ormanın en görmüş geçirmişi Baba Sedir değil. Koca Katran adı verilen sedir ağacı tam 2000 yaşında. 2,82’lik çapa sahip bu anıt ağacın boyuysa 25 metredir.

Yangın kulesinin bulunduğu Çivkuş Tepesi’nin güney yamacı, iki bin metreyi aşan yükseklikte, biri diğerinden ayrıksı duran ve tek başına yaşayan ardıçlarla bezelidir. Bu dirençli ağaçlar rüzgâr, güneş ve soğuğun etkisiyle ilginç figürler oluşturur. Anıt ağaçları, muhteşem yaban hayatı, endemik bitki örtüsü ve olağanüstü güzelliğiyle sedirlerin doğal müzesi olarak kabul edilen Çığlıkara, mutlaka görülmesi, mümkünse kısa süreliğine de olsa yaşanması gereken yerlerdendir.

İlçede, 1995 yılında 2000 yaşında olduğu saptanarak anıt ağaç ilan edilen sedir, Türkiye'nin en yaşlı ağacıdır. ’Koca katran’ da denilen ağaç, 25 metre boyunda ve 8 metre 23 santimetre çevre genişliğine sahiptir. Antalya’da, yüzlerce yıllık yaşlara sahip 7’si Elmalı, 1’i Finike’de 8 anıt ağaç bulunmaktadır. Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü tarafından korunmasına yönelik çalışmalar yürütülen bu ağaçlar arasında, Elmalı-Finike sınırlarında yer alan dünyadaki ender sedir ormanlarından Çığlıkara’daki ’koca katran’, 1995 yılında 2000 yaşında olarak tescil edilmiştir.

YÜZYILLARI DEVİREN ELMALIDAKİ 7 AĞAÇ

Koca Katran: İlçede, 1995 yılında anıt ağaç ilan edilen 2022 yıllık Koca Katran, Çığlıkara Tabiatı Koruma alanında yaşıyor.

Aslan Ardıç: Elmalı İlçesinde, Tekke Mahallesinde Tekke deresinde yaşayan ve 1995 yılında anıt ağaç ilan edilen Aslan Ardıç, 1700 yaşında.

Lübnan Sediri: Elmalı İlçesinde, 1995 yılında anıt ağaç ilan edilen ve Toros Sediri olarak da bilinen 1500 yıllık ağaç Çığlıkara Tabiatı Koruma alanında yaşıyor.

Koca Sedir: Elmalı İlçesinde, 2002 yılında anıt ağaç ilan edilen 1070 yıllık Koca Sedir, Sedir Araştırma Ormanında yaşıyor.

Şah Ardıç: Elmalı İlçesinde, 1995 yılında anıt ağaç ilan edilen 800 yıllık Şah Ardıç, Sedir Araştırma Ormanında yaşıyor.

Koç Sedir: Elmalı İlçesi’nde, 1995 yılında anıt ağaç ilan edilen 650 yıllık Koç Sedir, Çığlıkara Tabiatı Koruma alanında yaşıyor.

Katil Sedir: Elmalı İlçesi’nde, 1995 yılında anıt ağaç ilan edilen 500 yıllık ağaç, Çığlıkara Tabiatı Koruma alanında yaşıyor. Yine Tekke Mahallesinde ,Abdal Musa Türbesi yakınında bulunan çınar ağacı da tescilli anıt ağaçtır.
Son Düzenleme: 3 yıl 1 ay önce Yazan: GeZGiN.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.219 saniye