Arsiyan Yaylası

Çok
5 yıl 11 ay önce - 1 yıl 2 ay önce #389 Yazan: GeZGiN
Arsiyan Yaylası, GeZGiN tarafından oluşturuldu
Arsiyan Yaylası
Kuzeyınde ve batısında Gürcistan sınırı, güneyinde Ilıca Köyü, güney doğusunda Pınarlı Köyü, Cindağı, doğusunda ise Posof (Kol Köyü) bulunur. Şavşat Arsiyan arasında ki yol düzenli çalışmaktadır. Arsiyan yaylası otuyla, suyuyla, balığıyla diğer yaylalardan farklıdır. Ayrıca tuz kayaları kömür madeni ve irili ufaklı çok çermik vardır.
Yaylaların büyük nimeti turfanda meyveleri kekre, mozi, mesğal, jol da bol bulunur. Ayrıca gezilerde toplanan güzel kokulu Negolara (sarı cennet çiçekleri) lezzetli ve faydalı çorbası olan pancarının da ayrı bir bolluğu vardır.
Arsiyan efsane gölleriyle ve eski yerleşimleriyle de ünlüdür. Göller Bölgesinde Postanın Gölü diye adlandırılan bir göl vardır.
Hemen yanında Posta Karakolu diye ifade edilen bir yer vardır. Burada Cumhuriyet ten önce askeri amaçla bir karakolun bulunduğu dilden dile ulaşmıştır.Boğa Gölü Efsanesi
Boğa Gölü Arsiyan Yaylası'nda göller bölgesindedir. Çoban hayvanlarını göl kenarına doğru getirir. Çok güçlü bir boğası vardır.
Böğürerek dolaşmaya başlar. Sesi her tarafa yankı yapar.Suyun içinde olan ve sesi duyan boğa da hemen çıkıp, boğaya doğru gitmeye başlar. İki boğa hem eşinir hem de böğürmeye başlarlar. Artık Arsiyan Yaylası inliyor,her taraf toz duman içinde kalıyor. Zorlu geçen güreş sonunda, çobanın boğası yenilir.
Çoban büyük bir üzüntüyle akşama eve gider. Ağası durumu fark ederek , meseleyi sorar. Fakat onun da çok zoruna gider. Demirden boynuzlar yaptırır. Boğa için de iyi bir hazırlık yaptırdıktan sonra aynı yere gelirler. Böğürmeler karşısında yine iki boğa karşılaşır. Sesler iyice artmıştır. Boğalardaki küt, küt sesleri kayalarda yankı yapmaktadır. İyi beslenen boğaya birde demir boynuzlar eklenince su boğası zorlanır. Her tarafı kan içinde kalır. Çareyi kaçmakta bulan boğa, kanlar içinde gölün içine girer. Boğadan kan geldiği için , gölün her tarafı kan olur. Şimdi de dikkatli bakıldığında gölde kırmızı bir renk görülmektedir.


Kız Gölü Efsanesi
Kız Gölü Gençiyan Dağı'nın eteğinde güzel bir göldür. Bir gün güneşin doğuşuyla göle yaklaşan çoban güzeller güzeli bir kız görür. Kız göl kenarında ki pikal taşın üzerine çıkıp saçlarını taramaktadır. Çoban bir zaman bu güzel kızı sessizce izler. İzlerken de hayal alemine dalar , kendinden geçer. Çobanın garipliğini fark eden güzeller güzeli hemen suyun içine dalar. Gölde görünmez olur. Heyecanla göle yaklaşan çoban kızdan kalan tarağı alır. Perişan bir şekilde eve döner. Yemek filan yiyemez, yorgun bir haldedir. Hergün kıza olan sevgisi iyice artar. Hastalanır yataklara düşer. Sonunda bir neney bunun kurtulması için tarağın aynı yere bırakılması gerektiğini söyler. Söylenilen yapılır ve çoban kurtulur. Efsaneye göre bu göldeki kız peri kızıdır.
Ek Dosyalar:
Son Düzenleme: 1 yıl 2 ay önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.626 saniye