Yazları göl, kışları park!

Çok
5 yıl 6 ay önce - 4 yıl 5 ay önce #710 Yazan: GeZGiN
Avusturya Tragoess'de bulunan bu park, her sene sıradışı bir doğa olayına ev sahipliği yapıyor. Kışları park olarak yürüyüş yapabileceğiniz bu havza, yazın buzulların erimesiyle muhteşem bir göle dönüşüyor.Avusturya Trogoess'de bulunan Yeşil Göl (Green Lake) her sene sıradışı bir olaya evsahipliği yapıyor. Tepesi karlarla kaplı Hochschwab dağlarının eteklerinde bulunan bu bölge, kışın yürüyüş yapıp vakit geçirebileceğiniz bir park. Yazın ise, buzulların erimesiyle bu alan doluyor ve göl haline geliyor.

KAR SULARIYLA DOLUYOR VE GÖL OLUYOR
Bu alanda bulunan su seviyesi kışın 1-2 metrede kalıyor. Bazense tamamen kuruyor. İnsanların oturduğu, piknik yaptığı, ağaç dallarına kuşların konduğu, yürüyüş severlerin bol bol yürüyüş yaptıkları bu benzersiz park, yaz aylarında bir dalış merkezi haline geliyor. Parkın buz gibi kar sularıyla dolması ile derinliği 10 metreyi bulan bu nefis göl, beraberinde eşsiz manzaraları da getiriyor.


45 GÜN BOYUNCA GÖL OLARAK KALIYOR
Yeşil Göl / Tragoess Park'ta mayıs ayı, su seviyesinin yükselmeye başlaması demek. Haziran başında karlar önemli ölçüde eriyor. Temmuz ayının ortalarından itibaren ise seviye yeniden düşmeye başlıyor. Dalgıçların Yeşil Göl'de dalış yapabilmeleri için 45 günlük bir süre kalıyor.


Bu muhteşem doğa olayını fotoğraflamak ise kolay değil. Tobias Friedrich ve Michael Webergerger, tamamen karların erimesiyle oluşmuş berrak suda dalış yapabilmek için hava şartlarının doğru olması gerektiğini söylüyor. İkili, gölü her açıdan fotoğraflayabilmek için 20 kez dalış yapmak ve fotoğraf çekmek durumunda kalmış.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr/yazlari-gol-kislari-park-40091294
Ek Dosyalar:
Son Düzenleme: 4 yıl 5 ay önce Yazan: GeZGiN.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.646 saniye