Kamp Ocakları

8 yıl 11 ay önce - 4 yıl 1 ay önce #91 Yazan: GeZGiN
Kamp Ocakları, GeZGiN tarafından oluşturuldu
ESPİT OCAKLARI :
Adını ocağa veren dumansız olarak yanan küçük tabletlerdir. Görünüşte basit sisteme sahip bu ocakta bu tabletler yandığında yüksek derecede ısı verirler. Kapalı bir mekanda yakıldığında nemle birleşip oluşturduğu ağır koku yüzünden pek tercih edilmezler. Tabletleri bulmak güç olduğu gibi kışın kullanmak için gerektiğinden fazla espit (hexamine) tabletlerine ihtiyaç vardır. Gereksiz yere ağırlık taşımak zorunda kalırız. Ancak birazda ısınmak için kullanılırlar. Dışarıda yakıldığında rüzgardan korunaklı bir yerde kullanmak gerekir çünkü rüzgar ısı kaybını dolayısıyla yakıt tüketimini 2-3 kat artırır. Bu bütün ocaklar için geçerli olaydır.

BÜTAN GAZ:
Sıkıştırılmış sıvı bütan gaz yakan bu ocakların çalıştırılmaları çok basittir. Ancak düşük basınçlarda deposundaki gazın ısı kuvveti düşer. Kartujlar halinde olan tüpleri ana gövdedeki özel iğne vasıtasıyla delinerek aynı evlerimizdeki tüp gazlar gibi çalışır. Bu kartujun yanma süresi ortalama 3 saattir bu kış kamplarında ve yüksek irtifada daha da azalıyor. Bütan gaz ocaklarının temiz ve sorunsuz olmaları bir avantaj olmasına karşın, uzun süreli faaliyetlerde çok sayıda yedek tüp kartujuna ihtiyaç duyulması da dezavantajdır. Kartuşun daha uzun yanmasını istiyorsak ya kılıflar içi de yada çoraplar içinde taşımalıyız. Depo ne kadar sıcak tutulursa içindeki gazın o kadar çok yandığı görülür.

ALKOL (İspirto) OCAKLARI:
Bir çok dağcı tarafından kullanılan ispirto ocağı (trangia) ispirto ve alkolle yanabilir. Özel bir yemek seti içinde gizlenen bu ocakta 2 küçük tava, tencere, kapak ve asıl ocağın olduğu özel muhafaza yeri vardır. Ucuz taklitlerini bulmak veya yapmak kolaydır. Çok kısa sürede yüksek ısı üreten bu ocağın tek handikapı yanma süresinin kısalığıdır. Kullanılan yakıtın oranı çadır dolu dağcı sayısının artmasıyla artar. Çadır içinde devrildiğinde yayılan ateşin çadırı yakma olasılığı çok yüksektir. Benzinli ocaklar ile karşılaştırıldığında artısı ve eksisi daha net görülür.

1,2 lt Hazır Su İçin

İspirto ocağı ® 15 dak ® 80 gram yakıt ile

Benzinli ocak ® 4 dak ® 14 gram yakıt harcayarak kaynatır.

İspirto ocağı daha çok yakıt ve zaman harcayarak kaynattığı suya benzinli ocak daha az yakıtla ve zamanda kaynatır.

BENZİN OCAKLARI:
Yüksek irtifada ve çok soğukta en güvenilir ve en iyi enerji veren ocaklar benzinli ocaklardır. Ayrıca yakıt temini yönünden de Türkiye şartlarında en kolay bulunabilen yakıt benzindir. Kullandığımız ocağı çok iyi tanımalıyız. Kullandığımız ocak çok basit ve çok güçlü olmalıdır. Dağ şartlarında temizlemek gerektiğinde en kısa sürede tekrar en iyi randımanı verecek niteliğe sahip olmalıdır. Kullandığımız ocak ya bizim kontrolümüz altında rahatımız için güvenle çalışır yada kamp boyunca yanımızda bomba varmış gibi iğne üstünde dururuz. Yeni aldığımız ocağı dağa götürmeden önce bilen birisiyle mutlaka şehirde kullanmalı, nasıl sökülüp temizlendiğini öğrenmeliyiz.

Kampta iki kişiye bir ocak yeterlidir. Ancak ocağın bozulup ta tamir edilememesi durumu büyük sıkıntılar doğuracağından birde yedek ocak almakta fayda vardır. Yüksek irtifada ve hava soğuksa oksijen azlığı ve ısı kaybı sebebiyle kardan su hazırlanması ve suyun ısıtılması çok zaman alır. Kış tırmanışlarında adam başına düşen günde 0,5 lt bezin yeterlidir. Hava şartları yukarıda anlatıldığı nedenlerle yakıt harcamasını arttır. Yakıtın biraz daha fazla olması bizim rahatımız açısından avantajlıdır. Yedek benzinlerde yedek MSR depolarında taşınmalıdır. Diğer depolardan daha güvenilirdir. Yakıt kokusunu dışarı vermezler, basınca ve ısıya karşı dayanıklıdırlar.

0 m su 100 oC kaynar 1 dakikada pişirirken,

300 m su 90 oC kaynar 3.8 dakikada pişirirken,

700 m su 80 oC kaynar 13.0 dakikada pişirir.

Bundan dolayı dağcı yükseldikçe harcayacağı yakıt miktarı artar. Tırmanış stilimize ve bütçemize en uygun ocağı seçmek bizim elimizdedir. Nasılsa bölgelerin depolarından veya federasyondan her istediğimiz malzeme veriliyor diye şahsi malzeme almak saçmalıktır.

Özellikle malzemelerini ortak kullanan gruplarda malzemenin temiz bırakılmama sorunu çoktur. Bu en çok ocaklarda olur. Ya temiz bırakılmaz yada bir malzeme kaybolur.

Hiç haber vermeden o malzeme depoya bırakılır. Daha sonraki kamplarda bir başka kişi çalışıyor diye denemeden, kontrol etmeden malzemeyi direkt dağa götürür. Eğer yardım etmeden ocağı tamir ederse şanslıdır.

Yeni aldığımız daha önce kullanmadıysak mutlaka kullanma kılavuzuna uygun hareket etmeliyiz. O malzemenin en iyi randıman vermesi için gereken her şey orada yazar.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.211 saniye