Amazonlar’ın Gandhi’si: Chico Mendes

“İlk başta kauçuk ağaçlarını kurtarmak için savaştığımı düşünüyordum, sonra Amazon ormanları için savaştığımı anladım. Şimdi farkına vardım ki aslında insanlık için savaşıyorum.”

Francisco Alves Mendes Filho ya da bilindiği gibi Chico Mendes (1944-1988) Brezilyalı kauçuk toplayıcısı, işçi sendikası lideri ve çevreci. Hatta amazonların Gandhi’si diye de biliniyor.

“Suçu” Amazonlar’daki kauçuk ağaçlarını keserek doğal hayatı mahveden toprak ağalarına karşı sürdürülebilirliği savunması ve yerlileri örgütlemesi.

Ailesi, Cearâ Çölü’nden kauçuk tarlalarında çalışmak için gelmişlerdi. Okumayı yirmi dört yaşında öğrendi.

Amazon’da sendika hareketini örgütledi ve toprak yiyicilere, onların maaşlı bayraktarlarına, nehirlerin zehirlenmesini ve selvanın bombardımanını finanse eden Dünya Bankası’nın uzmanlarına köleleştirilmiş tarım işçilerini ve yerinden yurdundan kovulmuş yerlileri birleştirdi.

İşte bu yüzden onun üzerini çizdiler. 70 bin kauçuk toplayıcısını temsil eden Mendes, mutfakta domino oynarken tek kurşunla öldürüldü. Kendisini öldüren çiftlik sahibi Darcy Alves, “bir jaguarı vurmak gibiydi” dedi.

chico mendes

Mendes’in ölümünün ardından yerlilerin mücadeleleri  ve Brezilya ormanlarıyla, tropik yağmur ormanlarının hızlı yok edilişi dünya kamuoyunda önemli bir yer edindi ve Mendes dünya çevreci hareketlerinin bir sembolü haline geldi.

Kendisi adına onlarca kitap yazıldı, belgeseller-filmler  çekildi. Ayrıntılı bilgi isteyenler öldürülmesinden 3 hafta önce yapılan röportajı da içeren voice of the amazon belgeselini izleyebilir. (İngilizce)

Mendes sadece bir örnek. o içten gülüşüyle toplumların tarih boyunca kazandığı bütün hakların ya da savunduğu değerlerin belirli mücadeleler sonrasında kazanılmış olduğunun bir örneği.

Ve insan ırkı jaguarlar’ı öldürerek soylarını tüketebilir ya da yağmur ormanlarını yokedebilir. fakat emin olduğumuz tek şey, doğanın kaybettiği şeyleri geri alma konusunda insanoğlundan daha güçlü olduğu ve fikirlerin asla öldürülemeyeceği.

Kaynak : etilen.net