Kapadokya ve Kırşehir Gezisi (Deneme Yayını)

Kültür Turları
 Başvurular Kapandı
 
1
Tarih: 18 Mayıs 2018 Cuma 00:00 - 20 Mayıs 2018 Pazar 00:00

Şehir: Nevşehir

19 Mayıs tatilinde Güzel atlar Ülkesi Kapadokya ve Ahilik merkezi Kırşehir’i görmeye gidiyoruz. 4 gün boyunca dolu dolu bir programla adeta bölgenin altını üstüne getireceğiz. Ihlara vadisi, Selime Katedrali, Uçhisar, Derinkuyu yeraltı şehri, Avanos, Ürgüp, Göreme, Zelve, Güvercinlik Vadisi, Hacıbektaş, Kaman Kalehöyük ve Japon Bahçesi, Kırşehir, Cacabey Türbesi, Kırşehir Müzesi ve daha pek çok yeri göreceğiz. 2 Gün Avanos’ta şehri yukarıdan gören, taştan inşa edilmiş muhteşem manzaralı butik bir otelde kalacağız. 1 gün Kırşehir’de 4 yıldızlı bir termal otelde kalacağız. Bol bol havuz ve sauna keyfi yapma şansımız olacak. Çömlek atölyeleri, yerel tatlar, balon turu gibi sürprizlerde bizi bekliyor.

Program koordinatörü Cem Kaya. Bilgi almak için 0535 587 91 93 yada This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kayıt için: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine ad-soyad, kan gurubu, acil durumda aranacak kişi adı ve telefonu, bineceğiniz durak bilgilerini içeren bir mail gönderebilir yada internet sitemize üye olarak sitemizden etkinliğe kendinizi ve misafirlerinizi ekleyebilirsiniz. www.insanvedoga.com

 

saat 22:00’de İstanbul’dan yola çıkıyoruz.

1. gün 19 Mayıs c.tesi günün ilk saatlerinde ilk durağımız Tuz gölü. Göl kenarında vereceğimiz molada tuz üzerinde yürüme şansımız olacak. Kahvaltımızı alacağımız Aksaray’da bize katılacak olan profesyonel kokartlı rehberimizi de alacağız. İlk durağımız Kapadokya’nın en büyük katedrali olan Selime Katedrali ve Selime köyü. Artık peribacalarını görmeye başlıyoruz. İkinci durağımız Melendiz çayı tarafından binlerce yılda 150 metre derinlikte oyularak oluşturulan Ihlara Vadisi. Başlangıç noktasından Belisırma köyüne kadar yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşle bu vadinin bütün güzelliklerini göreceğiz.  Yılanlı Kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Kırk Dam Kilisesini görecek ve Melendiz çayı boyunca baharın bütün güzelliklerini taşıyan vadi boyunca doğanın ve tarihin keyfini çıkaracağız. Belisırma köyünde yürüyüş bitiminde Melendiz çayı kenarında bulunan tesislerde öğle yemeğimizi alacağız. Ihlara’dan sonra Derinkuyu’ya ( duruma göre Kaymaklı’da olabilir) geçiyoruz ve yerin altına doğru metrelerce kat kat oyulmuş, binlerce kişinin aylarca saklanabileceği nitelikte inşa edilmiş yer altı şehrini geziyoruz. Derinkuyu’dan sonraki durağımız, Güvercilik vadisi, Uçhisar kalesinide görerek Avanos’a geçiyoruz ve akşam otelimize yerleşiyoruz.

2. gün 20 Mayıs pazar Sabah kahvaltımızı otelde aldıktan sonra Avanos’ta çanak atölyelerini ve seramik kapların nasıl üretildiğini göreceğiz. Yine bölgenin ünlü Onyx taş atölyelerinide gördükten sonra  Kapadokya’yı gezmeye devam ediyoruz. Ürgüp turu ve Göreme Açıkhava müzelerini göreceğiz. Göreme’de Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise ve Tokalı Kilise ve burada bulunan şapeller ve tarihi mezarlar göreceklerimiz arasında. Kapadokya’nın sembolü Üçgüzeller, Paşabağları ve Dervent gibi bölgenin en güzel Peribacalarının olduğu bölgeleri göreceğiz. Turasan şarap Mahzenleri ve Zelve açıkhava müzesi göreceğimiz diğer yerler arasında. Dolu geçen gün sonunda akşam yemeğini isteyenlerle beraber Türk gecesinde kutlayacağız. (ekstra)

3. gün 21 Mayıs Cumartesi; bu gün dileyenler güne meşhur balon turuna katılarak başlayabilirler. Günün ilk ışıkları ile Kapadokya’yı yukarıdan seyretmenin keyfi inanılmaz. Balon turu sonrasında otelde kahvaltımızı alacağız ve otelden ayrılıyoruz. Anadolu’nun bozkırının uçsuz bucaksız düzlüklerinde bir kültür sanat merkezi, Neşet Ertaş’ın memleketi bozlaklar diyarı Kırşehir’i görmeye gidiyoruz. İlk durağımız olan Hacıbektaş kasabasına doğru yola çıkıyoruz. Anadolu kültüründe önemli bir yere sahip olan Hacıbektaş dergahının önemli izlerini taşıyan Hacıbektaş müzesini gezdikten sonra Kırşehir’e geçiyoruz. Rehberimiz eşliğinde Cacabey medresesi ve Ahilik merkezi Kırşehir müzesini geziyoruz ve akşam kalacağımız 4 yıldızlı termal otelimize yerleşiyoruz. Sauna ve otelin havuzlarında bol bol dinlenme ve keyif yapma şansımız olacak. Akşam yemeği otelimizde.

4. gün 22 Mayıs Pazar; Otelimizde aldığımız kahvaltı sonrasında otelden ayrılıyoruz ve Kırşehir Kaman’ın Çağırkan beldesinde bulunan ve Japon Hükümeti tarafından kültürel mirası koruma projesi kapsamında kurulan Kalehöyük Arkeoloji müzesini geziyoruz. Devam eden kazı görünümü model alınarak yapılan müzede 3 boyutlu animasyonlarla anlatım zenginleştirilmiştir. Bölgede ayrıca Japon Arkeoloji Enstitüsü’de bulunmaktadır.

Kazıevinin hemen yanında Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yılında, Altes Prensi Takahito Mikasa’nın Kalehöyük kazılarını başlatması anısına açılan Japon Bahçesi (Mikasanomiya Anı Bahçesi) göreceğimiz bir başka güzellik. Japon bahçesi, Japonya sınırları dışında bulunan en büyük botanik bahçesidir ve müzeyi mutlaka görmelisiniz.

Müze gezimizden sonra dönüş için İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz ve akşam saatlerinde İstanbul’da turumuz sona eriyor.

 

 

Harita


 

Tüm Tarihler


  • Başlangıç 18 Mayıs 2018 Cuma 00:00 bitiş 20 Mayıs 2018 Pazar 00:00

 

iCagenda kullanmaktadır