Soru Kanda ALT Nedir? ALT Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

5 gün 5 saat önce #990 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 838
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • ALT Kan Testi nedir?
  Alanin transaminaz’ı temsil eden ALT, çoğunlukla karaciğerde bulunan bir enzimdir. Karaciğer hücreleri zarar gördüğünde, ALT’yi kan dolaşımına salgılarlar. Bir ALT testi kandaki ALT miktarını ölçer. Kandaki yüksek ALT seviyeleri, cildinizin ve gözlerinizin sararmasına neden olan bir durum olan sarılık gibi bir karaciğer hastalığı belirtileri olmadan önce bile bir karaciğer problemini gösterebilir. Bir ALT kan testi, karaciğer hastalığının erken teşhisinde yardımcı olabilir.

  Diğer isimler: Alanin Transaminaz (ALT), SGPT, Serum Glutamik-Piruvik Transaminaz, GPT

  ALT Neden Ölçülür?
  ALT kan testi, bir tür karaciğer fonksiyon testidir. Karaciğer fonksiyon testleri düzenli muayenenin bir parçası olabilir. Test ayrıca karaciğer problemlerinin teşhisine yardımcı olabilir.

  Doktorunuz rutin bir muayenenin bir parçası olarak veya bir karaciğer hasarı belirtileri varsa ALT kan testi de dahil olmak üzere karaciğer fonksiyon testleri isteyebilir. Bunlar şunları içerebilir:

  Mide bulantısı ve kusma
  Sarılık
  Karın ağrısı
  İştah kaybı
  Sıradışı kaşıntı
  Yorgunluk

  Kan dolaşımındaki ALT, semptomlar ortaya çıkmadan önce karaciğer hasarını gösterebileceğinden, doktorunuz karaciğer hasarı için yüksek bir risk altındaysanız, bir ALT kan testi isteyebilir.

  Karaciğer hastalığı için risk faktörleri şunları içerir:
  Karaciğer hastalığında aile öyküsü
  Yüksek alkol alımı
  Hepatit virüsüne maruz kalma
  şişmanlık
  Şeker hastalığı
  Karaciğer hasarına neden olabilecek bazı ilaçların alınması

  Sonuçlar ne anlama geliyor?
  Bir ALT kan testi sıklıkla karaciğer fonksiyon testinin bir parçasıdır. Karaciğer fonksiyon testleri birkaç farklı protein, madde ve enzimi ölçer ve karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığını belirleyebilir. Doktorunuz, karaciğer fonksiyonunuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için ALT sonuçlarınızı diğer karaciğer testlerinin sonuçlarıyla karşılaştırabilir. Yüksek ALT seviyeleri, hepatit, enfeksiyon, siroz, karaciğer kanseri veya diğer karaciğer hastalıklarından kaynaklanan karaciğer hasarını gösterebilir.

  İlaçlar dahil diğer faktörler sonuçlarınızı etkileyebilir. Sağlık uzmanınıza, aldığınız tüm reçeteli ilaçlar ve reçetesiz satılan ilaçlar hakkında bilgi verdiğinizden emin olun.

  ALT kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?
  ALT, serum glutamik-piruvik transaminaz anlamına gelen SGPT olarak adlandırılırdı. ALT kan testi önceden SGPT testi olarak biliniyordu.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.098 saniye