Soru Kanda AST Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

5 gün 4 saat önce - 5 gün 4 saat önce #992 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 838
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • AST Testi Nedir?
  AST (aspartat aminotransferaz), çoğunlukla karaciğerde, aynı zamanda kaslarda da bulunan bir enzimdir. Karaciğeriniz hasar gördüğünde AST’yi kan dolaşımınıza bırakır. Bir AST kan testi, kanınızdaki AST miktarını ölçer. Test, sağlık uzmanınızın karaciğer hasarı veya hastalığını teşhis etmesine yardımcı olabilir.

  AST Testi Neden Yapılır?
  Bir AST kan testi sıklıkla rutin kan taramasına dahil edilir. Bu test ayrıca karaciğer problemlerini teşhis etmek veya izlemek için de kullanılabilir.

  Rutin muayenenizin bir parçası olarak veya karaciğerde hasar belirtileri varsa, bir AST kan testi istenebilir. Belirtiler şunları içerebilir:

  Mide bulantısı ve kusma
  Kilo kaybı
  Yorgunluk
  zayıflık
  Sarılık, cildinizin ve gözlerinizin sararması
  Karnınızda şişlik ve / veya ağrı
  Ayak bileklerinde ve bacaklarında şişlik
  Koyu renkli idrar ve / veya açık renkli dışkı
  Sık kaşıntı

  Belirtileriniz olmasa bile, doktorunuz karaciğer hastalığı riskiniz yüksekse, bir AST kan testi isteyebilir. Karaciğer hastalığı için risk faktörleri şunları içerir:

  Karaciğer hastalığının aile öyküsü
  Fazla alkol alımı
  şişmanlık
  Şeker hastalığı
  Karaciğer hasarına neden olabilecek bazı ilaçların alınması

  Sonuçlar ne anlama geliyor?
  Kandaki yüksek AST seviyeleri hepatit, siroz, mononükleoz veya diğer karaciğer hastalıklarına işaret edebilir. Yüksek AST seviyeleri ayrıca kalp problemlerini veya pankreatiti gösterebilir. Sonuçlarınız normal aralıkta değilse, mutlaka tedaviye ihtiyaç duyan tıbbi bir durumunuz olduğu anlamına gelmez. Sonuçlarınızı etkileyebilecek çeşitli faktörler mevcuttur. Bunlar yaşınızı, cinsiyetinizi, diyetinizi ve aldığınız ilaç türlerini içerir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için doktorunuzla ile görüşün.

  AST kan testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?
  Sağlık uzmanınız AST kan testinizle birlikte bir ALT kan testi isteyebilir. ALT, bir başka karaciğer enzimi türü olan alanin aminotransferaz anlamına gelir. Yüksek AST ve / veya ALT seviyeleriniz varsa, bir tür karaciğer hasarı olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca bir dizi karaciğer fonksiyon testinin AST test kısmına sahip olabilirsiniz. AST ve ALT’ye ek olarak, karaciğer fonksiyon testlerikaraciğer fonksiyon testleri karaciğerdeki diğer enzimleri, proteinleri ve maddeleri ölçer.
  Son Düzenleme: 5 gün 4 saat önce Yazan: GeZGiN.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.121 saniye