Soru Aspartat Aminotransferaz (AST) Nedir?

5 gün 4 saat önce #994 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 838
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • Aspartat aminotransferaz (AST), vücuttaki hücrelerde, çoğunlukla kalp ve karaciğerde ve daha az oranda böbreklerde ve kaslarda bulunan bir enzimdir. Sağlıklı bireylerde kandaki AST seviyeleri düşüktür. Karaciğer veya kas hücreleri yaralandığında, AST’yi kan içine salgılarlar. Karaciğer hasarını tespit etmek ve izlemek için AST yararlı bir testtir.

  Karaciğer, karın bölgesinin sağ üst tarafında, göğüs kafesinin hemen altında bulunan hayati bir organdır. Vücuttaki birçok önemli fonksiyonda rol oynar. Karaciğer vücudun besinlerini işlemeye yardımcı olur, yağları sindirmeye yardımcı olmak için safra üretir, kanın pıhtılaşma faktörleri gibi birçok önemli protein üretir ve potansiyel olarak toksik maddeleri vücudun kullanabileceği ya da saldırabilecekleri haline getirir.

  Bir takım koşullar karaciğer hücrelerinin zarar görmesine neden olabilir ve AST’de artışlara neden olurlar. Test en çok hepatit, karaciğerde toksik olan ilaçlar, siroz veya alkolizm nedeniyle karaciğer hasarının tespitinde faydalıdır. Bununla birlikte AST, karaciğer için spesifik değildir ve vücudun diğer kısımlarını etkileyen durumlarda artabilir.

  Bir AST testi genellikle bir alanin aminotransferaz (ALT) testi ile birlikte yapılır. Her ikisi de, karaciğer zarar gördüğünde kanda yükselen karaciğerde bulunan enzimlerdir. Hesaplanan bir AST / ALT oranı, karaciğer hasarının farklı nedenleri arasında ayrım yapmak için faydalıdır. Böylece artan seviyelerin kalp veya kas yaralanmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılır.

  Test Nasıl Yapılır?
  Koldaki bir damardan iğne ile kan örneği alınır.

  Numunenin kalitesini sağlamak için herhangi bir test hazırlığı gerekli midir?

  Test hazırlığına gerek yoktur.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.088 saniye