Soru Alkolün Karaciğere Zararları Nelerdir?

5 gün 4 saat önce #995 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 838
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • Alkol tüketimi vücudunuzda zararlı etkilere neden olabilir. Alkolün genel sağlık ve karaciğer fonksiyonunuzu nasıl etkilediğini anlamak önemlidir.

  Alkolün etkileri aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

  Yaş
  Ağırlık
  Cinsiyet
  Genel sağlık durumu
  Alınan miktar

  Alkol ve Karaciğer Fonksiyonu
  Karaciğer, vücudunuzdaki en önemli organlardan biridir ve aşağıdakileri içeren farklı işlevleri yerine getirir:

  Kan işleme
  Kandaki besinleri ve kimyasalları yıkmak
  Atıkların filtrelenmesi
  Kan plazması için protein üretmek
  Kan pıhtılaşmasının düzenlenmesi

  Alkol karaciğerinden süzülür, ancak karaciğerinizin işlemesine dair bir sınır vardır. Vücudunuzda çok fazla alkol bulunması, karaciğerinizin gerekli işlevleri yerine getirmesini zorlaştırır.

  Çok fazla alkol almak karaciğere zarar verir, işini yapmasını zorlaştırır veya engeller.,  Alkol Sebepli Karaciğer Hastalığı
  Önemli miktarda alkol tüketmek, farklı tiplerde karaciğer hastalıkları geliştirme riski taşır.

  Alkol Sebepli Karaciğer hastalığının üç aşaması şunlardır:

  ***Karaciğer yağlanması: Bu aşamada karaciğerde ekstra yağ birikmektedir. Alkol alımı durduğunda bu tersine çevrilebilir.

  ***Alkolik hepatit: Karaciğer hasarı ilerledikçe, karaciğer dokusu iltihaplaşır. Tedavi edilmez ve alkol alımı devam ederse, bu aşama kalıcı karaciğer hasarına yol açabilir.

  ***Siroz: Son aşamada, skar dokusu sağlıklı karaciğer dokusunun yerini alır – tersine çevrilemeyen bir durumdur.

  Karaciğer Hasarı Tedavisi
  Karaciğer hasarı kalıcı hale geldiğinde, tedavi gerekli olacaktır. Altta yatan nedenleri tedavi etmeye ve daha fazla hasarı önlemeye yardımcı olabilecek ilaçlar olmasına rağmen, ilaçlar hastalığı tamamen tedavi edemez veya hasarı tersine çeviremez.

  Bu noktada, alkol alımını bırakmanın, sağlıklı bir yaşam tarzını ve dengeli bir beslenmeyi sürdürmenin ve sağlığı sürekli olarak izlemenin önemi büyüktür.

  Bir Seçenek Olarak Karaciğer Nakli
  Karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri veya kronik bir tanı oluşursa, tek seçenek bir nakil olabilir. Çoğu durumda, karaciğer nakli ölmüş donörlerin karaciğerleri kullanılarak yapılır. Bununla birlikte, başka bir uygun seçenek, bir canlı-vericiden karaciğer naklidir. Karaciğerin kendini yenileyebileceği ya da yeniden canlandırabileceği eşsiz yeteneği nedeniyle, bir kişi sağlıklı karaciğerlerinin bir bölümünü transplant için bağışlayabilir.

  Bir canlı-vericinin karaciğer nakli sırasında, bir cerrah donörün karaciğerinin bir kısmını çıkarır ve hasar görmüş karaciğeri değiştirmek için alıcıya nakleder. Hayat kurtarıcı bir seçenektir.
  Ek Dosyalar:

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.174 saniye