Soru İnsan Vücudunda Kaç Litre Kan Vardır?

5 gün 4 saat önce #997 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 838
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • İnsan vücudundaki kan miktarı genel olarak vücut ağırlığının yüzde 7’sine denktir. Vücudunuzdaki ortalama kan miktarı bir tahmindir, çünkü kaç kilo olduğunuza, cinsiyetinize ve hatta yaşadığınız göre değişiklik gösterir.

  Kan
  Bebekler: Zamanında doğmuş bebekler, vücut ağırlığının kilogramı başına 75 mililitre (mL) kana sahiptirler. Bir bebek yaklaşık 3,6 kilo ağırlığındaysa, vücutlarında yaklaşık 270 mL kan bulunur.
  Çocuklar: Ortalama 36 kiloluk çocuk vücudunda 2,650 mL kan olacaktır.
  Yetişkinler: 68 ila 80 kilo ağırlığındaki ortalama yetişkinler vücutlarında yaklaşık 4,500 ila 5,700 mL kan bulunur. Yani 5 litre kadar.
  Gebe kadınlar: Büyüyen bebeklerini desteklemek için hamile kadınlar genellikle gebe olmayan kadınlardan yüzde 30 ila 50 daha fazla kan hacmine sahiptir. Bu yaklaşık 1,1 ila 1,5 litre ek kan demektir.

  Bazen insan vücudundaki kan miktarı yaşadığınız yere göre farklılık gösterebilir. Örneğin, yüksek irtifalarda yaşayan insanlar daha fazla kana sahiptir, çünkü daha yüksek rakımlarda oksijen fazla değildir. İhtiyaçlarını karşılamak için daha fazla kanları vardır.

  Kan Bağışı
  Yetişkinlerin kan bağışında bulunduğunda sağlık çalışanları yaklaşık yarım litre kan alırlar. Kan hücreleri yaklaşık 120 günlük bir ömre sahiptir ve vücut sürekli olarak kemik iliğinde yeni alyuvarlar oluşturur. Ama yine de bu hücreleri yenilemek zaman alır, bu yüzden her gün kan bağışında bulunamazsınız. Çünkü kanın toparlanmasını beklemeniz gerekir ki bu, genellikle dört ila altı hafta kadar sürer.

  Yetişkinlerde kanda yaklaşık 3 litre plazma, kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler bulunur. Vitaminler, elektrolitler ve diğer besinler kanda çözülür ve vücudun hücrelerine ve organlarına taşınır.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.092 saniye