Soru Alman Dağcı Kaçkar Dağından Yaralı İndirildi

4 yıl 6 ay önce - 1 yıl 9 ay önce #617 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 828
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • Kaçkar Dağları zirvesine tırmanan Alman Dağcılar başarılı bir kurtarma operasyonuyla kurtarıldı.


  Yusufeli Yaylar köyünden Kaçkar Dağı Zirvesi’ne tırmanan 2 bayan 3 erkekten oluşan Alman turistlerden bir bayan turist tırmanışı yaptığı sırada dengesini kaybederek düşerek yaralandı. Alman dağcı 54 yaşındaki Karin Schörer, askeri helikopterle alınarak Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi´ne gönderildi.

  Ayder Yaylası´ndan dün dağcı arkadaşları ile birlikte yola çıkan Karin Schörer, güney rotasından 3937 metrelik Kaçkar Zirvesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Zirveye 150 metre kala dengesini kaybederek kayalık alana düşen ve ayağı kırılan, başından da yara alan Alman dağcı için arkadaşları kurtarma ekiplerine haber verdi. 156 ve İl Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

  Ancak yaralı dağcının zirve yakınından sedye ile indirilmesinin güç olacağı düşünülerek Malatya 2´nci Ordu Komutanlığı Hava Arama-Kurtarma Birliği´nden yardım istendi. Hava muhalefeti nedeniyle çok sayıda sorti yapılmasına rağmen bulunduğu yerden alınamayan Alman dağcı Schörer, kurtarma ekiplerin yardımıyla 150 metre aşağıya indirildi. Sabah saatlerinde gelen askeri helikopterle alınarak Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi´ne sevk edilen Alman Dağcı Acil Servis´te tedavi altına alındı. Karin Schörer´in Almanya´dan gelecek uçakla ülkesine gönderileceği öğrenildi.
  Son Düzenleme: 1 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.268 saniye