Soru Ayı'dan Korunmak için

6 yıl 8 ay önce - 1 yıl 10 ay önce #153 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 839
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • Türkiye' de çoğunlukla Kahverengi Ayılar bulunmaktadır ve en çok bulunan yer Uludağ / Bursa' dır. Ormanlık, dağlık, stepleri ve açık alanları severler. Dağlarda da yüksek rakımları tercih ederler. Sadece Trakya bölgesinde görülmezler.
  1.5 m .den 3 m .ye kadar boylara kadar ulaşırlar. Haziran ve Temmuz aylarında çiftleşirler 9 aya yakın hamilelik süreleri vardır. Sebze, meyve, bal ve balık başlıca gıdalarıdır.
  Meraklı hayvanlardır. Zekidirler. Asla gereksiz yere hiçbir canlıya saldırmazlar. Özellikle İnsanlardan genelde uzak dururlar. Yavrularını ve yuvasını korumak için savunma maksatlı saldırırlar. Aç bile olsalar kolay kolay insanlara saldırmazlar. Yeter ki bölgesinden uzak durulsun ya da kendisinin uzaklaşmasına fırsat verilsin. Bu sebepten beklenmedik durumlardan, habersiz yaklaşmalardan, sinsi hareketlerden hoşlanmazlar. Ayıların bulunduğu bir bölgede iseniz kesinlikle varlığınızı belli edin. Grup olarak ve sesli hareket edin. Sık çalıklar arasında seyahat etmekten de kaçının, çünkü bir anda karşınıza çıkabilirler. Kısacası sesinizle, görüntünüzle ve kokunuzla varlığınızı bilmeli. İnsanlar gibi yol ve patikaları kullandığı için aynı yol ve patikaları kullanmamaya, bölgelerinde kamp kurmamaya dikkat edin.
  Eski bir deyişe göre; '' Ormanda çamın bir iğne yaprağı düştüğünde bunu bir kuş görür, bir geyik duyar ve bir ayı koklar '' yani ayılar en iyi koku almada iyidirler. Yuvasını ve yavrularını tüm gücüyle ve acımasızca korurlar. Bu nedenle bir ayıya ve bölgesine yaklaşmamaya gayret edin. Kendi bölgesi dışında karşılaşırsanız, onu görmemiş gibi davranın ve oradan uzaklaşın. Zaten o da oradan uzaklaşacaktır. Koşmayın, arkanızı dönün ve uzaklaşın. Çok hızlıdırlar ve asla kaçamazsınız.
  İlk hareketi genellikle ayağa kalkıp, havayı koklamak ve kulaklarını size dikmesi olur. Bu sizi tanımaya çalışmak istemesidir. Hatta size yaklaşıp sizi koklamaya bile kalkabilir. Onunla konuşun, tehlike görmezse sizden uzaklaşacaktır. Sizde geri dönün ve yürüyün. Yok eğer diş gösterip, kulaklarını geriye atmışsa, kızmıştır ve büyük ihtimal size gövde gösterip, saldıracaktır. Dikkatlice uzaklaşın ve saldırması kesinleştiğinde yanınızda bulunan bir eşyayı ona bırakıp, en yakın ağaca tırmanın ve gitmesini bekleyin. Isırmak yerine pençe atarlar bu da daha az yaralayıcı olacaktır. Siyah Ayılar ağacı yıkmaya, sallamaya, hatta tırmanmaya çalışacaklarından ağaç siyah ayılar için çare olmamaktadır.


  Bir Ayı İle Karşılaşırsanız:
  *** Varlığınızı gösterin. Sizi bilsin.
  *** Bölgeden sakin bir şekilde uzaklaşmaya başlayın ve onu kışkırtmayın.
  *** Uzaklaşmasını sağlayın ve asla savunmaya veya saldırıya geçmeyin.
  *** Yaklaşırsa onunla konuşmaya çalışın. Ayağa kalkması merak işaretidir.
  *** Peşinizden gelirse durun ve yere oturun. Nasıl olsa kaçamazsınız.
  *** Korkmadığınızı hissettirin, her şeye rağmen saldırgan tutum takınırsa ve saldırganca üzerinize yürürse gerekirse ona bağırın ve sizde saldırganlaşın.
  *** Size ilk etapta hafifçe vuracaktır, hemen yere düşün ve ölü taklidi yapın. Cenin pozisyonu alın. Hareket etmeyin ve gitmesini bekleyin, yoksa oradan ayrılmayacaktır.
  *** İlk saldırı maksatlı pençe darbesi hafif yaralar, genellikle öldürücü davranmazlar.
  *** Saldırısı kesilmezse siz daha saldırgan olun ve savaşın.
  *** Geceleyin saldırırsa yapacağınız tek şey kaçıp kurtulmaktır. Ya da savaşmaktır. Siz onun için ya bir avsınız, ya da ailesi için bir tehdit.
  Yiyeceklerinizi açıkta tutmayın ve kamp yapıyorsanız çadırınızda bulundurmayın.
  Son Düzenleme: 1 yıl 10 ay önce Yazan: GeZGiN.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.252 saniye