Soru Ayı ve İnsan Neden Karşı Karşıya?

6 yıl 6 ay önce - 1 yıl 10 ay önce #414 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 839
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • Ayıgiller (Ursidae) familyasından olan Boz ayı (Ursus arctos), dünya’da en geniş yayılışa sahip karasal memeli türlerinden biridir. Batılı dillerde kahverengi ayı olarak bilinen Ursus arctos'a, Türkiye'deki bireyler biraz daha açık renk olduğundan ötürü "toprak rengi" anlamında “Boz Ayı” denir. Boz ayılar Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da yaşamaktadırlar. Geçmişte Kuzey Afrika’da da bulunuyor olmalarına rağmen günümüzde insan aktiviteleri sebebiyle soyları tükenmiştir.

  Türkiye’de geçmişte yaygın olarak bulunan boz ayılar, artık yoğun olarak Kuzey Anadolu ılıman ormanları ve Doğu Anadolu’da bulunmakta, çok az sayıda da Akdeniz ormanlarında görülmektedir. Boz ayının dünyadaki popülasyonu iyi durumdadır ancak ülkemizde başta doğal alanların tahribatı ve şehirleşme sonucunda yaşam alanlarının daralması ve kaçak avlanma nedeniyle kimi yerlerde tehdit altındadır. Türkiye’deki bozayı popülasyonu tahmin edildiği gibi yüksek değildir, uzmanların görüşüne göre bu rakam, tüm Türkiye’de 3000 bireyin altındadır.

  Bilimsel olarak da bozayılar, tüm dünyada sağlıklı bir ekosistemin göstergesi olan en önemli canlılar arasında sayılmakta ve boz ayıların korunması diğer birçok yaban hayatı türünün de varlığını sürdürmesini sağlamaktadır. Türkiye, taraf olduğu “Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi”yle boz ayıların korunmasını taahhüt etmiştir. Ayrıca boz ayılar, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) kapsamındaki türler arasındadır. Türkiye’de 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nca oluşturulan Merkez Av Komisyonu kararlarına göre koruma altında olan bir türdür.

  Son günlerde boz ayı saldırılarıyla ilgili haberler artış göstermektedir. Türkiye’de doğal alanların tahribinin hızla devam etmesi, yaşam alanları daralan hayvanlar ile insanlar arasındaki çatışmayı giderek arttırmaktadır. Başta şehirleşme olmak üzere kentlerin doğal alanlara doğru genişlemesi, turizm yapılaşması, yol ağlarının artması, hidroelektrik santrallerin inşaatı, madencilik faaliyetleri, korunan alanlardaki insan ve yatırım baskısı gibi pek çok faaliyet yaban hayvanlarının beslenme ve yaşam alanlarını tahrip etmekte ve insanlar ile daha sık karşılaşmalarına neden olmaktadır.

  Yaban hayvanlarını korumak ve ayı gibi türlerde insanların yaşadığı bölgelerde çatışmayı azaltmak için çok yönlü çözümlerin geliştirilmesi ve uygulanması gereklidir. Bu sorunların çözümünde özellikle boz ayı gibi ekosistem açısından önemli gösterge türlerin sağlıklı biçimde yaşayabileceği büyüklükte doğal alanların korunması, bozulan yaşam alanlarında hayvanların beslenmelerini sağlayacak restorasyonların yapılması, yapılaşma ve yatırımlara bu alanlarda izin verilmemesi ve yöre halkının bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Ayılardan dolayı oluşacak insan yaralanma ve ölümleri çoğu zaman önlenebilir. Bunun için insanların, ayıların ekolojileri hakkında bilinçlendirilmesi, yaşam alanlarında belirli kurallara uyulması ve özellikle ilgili kurumların bu gibi alanlarda tedbirleri artırması, doğru bir yaban hayatı ve ekosistem yönetiminin yapılması gereklidir.

  Kaynak : www.wwf.org.tr/page.php?ID=564
  Son Düzenleme: 1 yıl 10 ay önce Yazan: GeZGiN.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.096 saniye