İlkel Teknoloji: Su gücüyle çalışan çekiç (Monjolo)

Çok
9 ay 2 gün önce - 9 ay 2 gün önce #844 Yazan: GeZGiN

Bu bölümde “Monjolo” adı verilen su gücüyle çalışan bir çekiç inşa ettim. İşe yarı oyulmuş bir kütük parçasından bir çeşit musluk yaparak başladım. Bunu dereye kurdum ve suyu içinden akıttım. Çekiç devrik bir ağaç kütüğü kullanarak yapıldı. Kütüğün kesmek istediğim noktalarını yakarak (işi kolaylaştırmak için) istediğim boyutta böldüm. Sonrasında ise suyu tutabilmesi için bir ucunda geniş bir oyuk açtım. Daha sonra bir L-şekilli odun sapı ve keski olmaya uygun bir taş ile bir keser yaptım. Sadece keseri yapmak yaklaşık bir saat sürdü.Keski kafası ve bağlamada kullandığım lifli ip önceden vardı.

Enerji kaybını önlemek için oyukta yine ateş yaktım, bu ateşi yakarken közleri kullandım. Kömürleri koyarken çubuklardan faydalandım(Ok çubukları gibi). Közleri yelleyerek ve ahşap üfleme borusuyla üfleyerek ateşini harladım. Yanmasını istemediğim bölgelerinde kil kullandım. Oyuktaki közlerin derinlemesine etki gösterebilmesi için kenar kısımlarına kil sürdüm. Bu işi de 2 günde 8 saatlik çalışarak hallettim

Kütükte köz kullanarak yaptığım oyuk ile sabit bir noktada bir delik açtım. Aynı yöntemi kullanarak yaktığım yerin diğer yerini de deldim.Yine yanmasını istemediğim noktalarda kil kullandım. Yaklaşık 25 cm çapında olan bu deliği açmak nerdeyse 4 buçuk saat sürdü. Yine bu kadar bir süre de çekicin kafa kısmı için açtığım delikte harcadım.
loya cane ile sallanan bir tripod su birikintisinin de kuruldu. çekicinin Axel bir bacak, Axel ve diğer bacak bağlı Axel diğer ucu üzerine monte çekiç bağlıydı. oluk suyu toplamak için hortumunun altına yerleştirilmiş ve horozun dinlenme nokta (su zamanından önce oluğun dökülebilir olmaz) yatay olacak şekilde üç ayaklı ayarlanır.

su ile dolu oluk, çekiç kafası daha ağır basmaktadır ve havaya çekiç yukarı kaldırılır. Su daha sonra oluk (şimdi aşağı doğru meyilli) ve çekiç daha sonra başlangıç ​​konumuna geri dönen bir örs taşa çarptı üzerinden boşaltılır. döngüsü sonra bir vuruşla her 10 saniyede yaklaşık hızında tekrarladı. çekiç kumtaşı veya koyu sarı gibi taş küçük yumuşak türde ezer. o tozu toplamak böylece ben örs taşa bir kase oyulmuş. Sonra ve kömür (yeni tencere için grog olarak faydalıdır) Eski çömlek ezilmiş. Pratik olarak, bu çekiç kavramının bir kanıtı olarak Tamam çalıştı ama bunu ayarlamak veya ağır iş için daha büyük bir çukur ve daha büyük çekiç ile bir yenisini yapabilir.

Bu insan çaba olmadan iş üreten ilkel teknoloji kullanılarak inşa ettik ilk makinedir. Düşen su tekrarlayan görevi gerçekleştirmek için insan kalori yerini alır. Kalıcı bir kurma genellikle oluk ucu ağız dışında altında oturur hava çekiç ve malzemelerin korunması bir kulübe sahiptir. çekiç Bu tip un tahıl toz duman kullanılan ve bahçe olgunlaşır zaman un haline değirmen kuru manyok cips bir tane kullanabilir düşünülmektedir. Bu cihaz aynı zamanda porselen üretimi için kil ezmek için kullanılmıştır. Taş kafa toz cevher ezme işlemi için bir damga değirmen gibi yararlı neden olabilir. Bu kağıt hamuru lifleri bile olabilir.
Son Düzenleme: 9 ay 2 gün önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.372 saniye