Soru Dupnisa Mağarası

6 yıl 7 ay önce - 1 yıl 9 ay önce #65 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 828
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • Dupnisa mağara sistemi, Istranca Dağları'nın derin vadilerle yarıldığı Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyü yakınlarında bulunuyor.  İkinci Jeolojik Zaman'a ait, yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuş mermerler içerisinde gelişen mağaralar, birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşuyor.

  Toplam uzunluğu 2720 metre olan sistemin üst katını Kuru ve Kız mağaraları oluşturuyor. Gelişimini tamamlamış bu mağaralardan 50-60 metre aşağıda Sulu Mağara yer alır. İçinden devamlı bir yer altı nehri akan ve deniz yüzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu 1977 metre.

  Son noktası ise girişten 61 metre daha yukarıda bulunuyor. Kız Mağarası içinde yaşayan yarasaların yoğunluğu nedeniyle turizme tamamen kapalıdır. Sulu mağaranın 250, Kuru Mağara'nın ise 200 metresi turizme açıktır. Yarasaların olmadığı Kuru
  Mağara ise yılın 12 ayı turizme açık bulunuyor.

  Dupnisa'nın Kız Mağarası olarak bilinen bölümünde yaşayan 11 türden yaklaşık 60 bin yarasanın kış dönemini geçirmesi ve üremesi için 15 Kasım ile 15 Mayıs arasında ziyarete kapalı tutuluyor. Dupnisa'nın Sulu ve Kuru mağara bölümleri ise yıl boyunca ziyaretçilere açık tutuluyor.

  Dupnisa mağara sisteminde 11 yarasa türü ile 184 mağara omurgasızının yaşaması önemli bir yer altı habitatı olduğunu gösteriyor.

  2003 yılında ziyarete açılan, Türkiye mağara literatüründe en bilinen mağaralar arasında yer alan Dupnisa mağaralarının içinde, sürekli akışa sahip yer altı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği yer yer 2 metreye ulaşan göletler bulunuyor. Kuru ve Sulu mağaralarda süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin her tonunda renge sahip dev sarkıtlar, dikit ve sütunlar ile perde bayrak taşları ve damla taş havuzları yer alıyor.

  Yol sorunu
  Kırklareli İl Genel Meclisi üyesi Saffet Üresin, Trakya'nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olan Dupnisa Mağarası'nın yolunun mutlaka yapılması gerektiğini bildirdi.

  Dupnisa Mağarası'nın Kırklareli'nin adının duyulmasında önemli yere sahip olduğunu belirten Üresin, "180 milyon yıl önce oluştuğu belirtilen Dupnisa Mağarası sadece Kırklareli'nin değil Türkiye'nin de önemli turizm değerlerinden biridir" dedi.

  Mağaranın girişinin bulunduğu alanda piknik yapmak ve dinlenmek isteyenler için masa grupları yapılması, pansiyonculuk yapma ve çadır kurmak isteyenlere olanak sağlanması konusunda da yapılması gerekenler bulunduğunu belirten Üresin, şunları kaydetti:

  "Burada elektriği jeneratörle üretiyoruz. Elektrik getirilmesi gerekiyor. Mağaradan çıkan derenin kenarında piknik yapmak isteyenler masa bulamıyor. Bu işler için mutlaka para ayırıp yatırım yapılması gerekiyor. Pansiyonculukla da yöremizin enfes lezzetlerini misafirlerimize sunabiliriz. Alabalığımızı, dağda otlayan hayvanlarımızın etini, yoğurdumuzu herkesin tatmasını istiyoruz."

  Dupnisa mağara sisteminde yer alan Kız Mağarası'nın da mutlaka turizme açılması gerektiğini ifade eden Üresin, "Kız Mağarası'nın görüntüsü Dupnisa'nın halen ışıklandırılmış bölümünden daha da ilginç" diye konuştu.
  Ek Dosyalar:
  Son Düzenleme: 1 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.169 saniye