Soru Arama - Kurtarma

5 yıl 3 ay önce - 1 yıl 9 ay önce #571 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 828
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • SEARCH AND RESCUE cümlelerinin TÜRKÇE karşılığı olan arama ve kurtarma ( A / K ) objektif veya sübjektif olaylar sonucu kişilerin; planlanan yere , planlanan zamanda ulaşamaması durumunda; kaybolan, yaralanan, kazaya uğrayan veya ölen kişilerin Bulunması çalışmalarına arama, bulunan kişilerin alınıp emniyetli bölgelere taşınmasına Kurtarma her iki hareketin ortak yapılmasına arama ve kurtarma ( A .K ) denir. A . K ’ nin asıl gayesi hayat kurtarmaktır. Hayatta Kalanların en iyi durumda ve mümkün olan en kısa Zamanda Kurtarılmaları için mevcut imkanların en kısa zamanda harekete geçirilmesi esastır.

  KAZA DEĞERLENDİRME SAFHALARI
  Uluslararası (A / K ) sistemlerine göre üç safha üzerinde değerlendirme yapılmaktadır :
  Şüphe safhası : Ekibin planlanan ve etkinliğe giderken verdiği bilgilere göre aradan 1 gün ( 24 saat ) geçmesine rağmen varması gereken bölgeye varamaması ve hiç kimseye bilgi verilememesi durumunda anılan ekibin emniyetinden şüphe edilmesidir. ilgili AK birliğine haber verilerek ekibin dönüş rotasının bittiği noktalar araştırılarak dönüp dönmediği bilgilerinin teyit edilmesidir.
  Alarm safhası : Ekibin planlanan ve etkinliğe giderken verdiği bilgilere göre aradan 2 gün ( 48 saat ) geçmesine rağmen varması gereken bölgeye varamaması ve hiç kimseye bilgi verilememesi durumunda . Anılan ekibin kaza geçirmesi ihtimalinin yüksek olduğunun değerlendirilmesi AK biriminin dönüş rotasından girerek ekibin takip edeceği rotayı aksi yönden araştırmaya başlar.
  Tehlike safhası : Ekibin kazaya uğradığı kesinleşmiştir. AK birimi derhal arama ve kurtarma faaliyetlerine başlar . AKKM ye haber verilir ve ihtiyaç duyulma ihtimaline karşı yedek ekipler hazırlanır . Bekler durumuna getirilir .

  DAĞDA KARADAN ARAMA TEKNİKLERİ
  Keşif Araması : 3 - 4 veya 5 kişilik çok deneyimli dağcıdan oluşur. Hızlı ve minimum malzemeyle teçhiz edilmiş olmalıdırlar. Kaybolan grubun takip edeceği rotayı izlerler. Diğerleri tam malzeme ile daha sonra yapılan telsiz görüşmelerine arkadan gelirler. Bu ekibe sağlık uzmanıda verilmelidir.
  Alan Taraması : Kısmen büyük alanların aranmasında Kullanılan bir yöntemdir. Her grup belirli bölgeyi tarar, gruplar kendi aralarında muhabere yaparlar . Örneğin iki ekip varsa iki ayrı alan aynı anda aranmış olur.
  Hat Düzeninde Arama : Grup üyeleri araştırılacak alana belli aralıklarla dizilir ve ileriye doğru arama yapılır. Arama arazinin yapısına, görüş alanına personel sayısına, alanın büyüklüğüne ve arama zamanına göre belirlenir.
  S Patern Arama Tekniği : Geniş ve düze yakın arazi kesimleri ile görüş mesafesinin çok olduğu iyi hava ve arazi koşullarında uygulanır. Arama ekipleri dağcıların muhtemel bulunma yerlerinden başlayarak arazide S' ler çizerek arama yapılır.
  Genişleyen Kare Arama Tekniği : Kaybolan dağcıların en son görüldükleri veya gitmek istedikleri yer karenin merkezi kabul edilir ve dışa doğru arama yapılır. Kayıp olan dağcı sayısı az ise kullanılır.
  Daralan Kare Arama Tekniği : Kayıp olan dağcılıların ilk faaliyete başladıkları terden veya kamp bölgelerinde başlayarak muhtemel kayboldukları yere doğru aramaya devam edilir. Kayıp olan dağcı sayısı az ise bu düzen kullanılır.
  Tekli Spiral Arama Tekniği : Eğer dağcılar dik zirvelerde kayıp olmuşlarsa ve dağın etrafı geçişe uygunsa aşağıdan başlanarak spiral gibi arama yapılarak zirveye doğru çıkılır. Dağın 360 derece etrafı aranır.
  Çiftli Spiral Arama Tekniği : Yeteri kadar arama kurtarma ekibi varsa teklide olduğu gibi. 360 derece arama yapılır. Bir aşağıdan yukarı doğru spiral arama yaparken diğer grup yukarıdan aşağıya doğru aynı teknikle arama yaparak aşağıya doğru ner yukarıdaki ekip helikopterle zirveye bırakılır.
  Kutu Arama Tekniği : Arama kurtarma ekiplerince sık arama yapılacak yerler arama bölgelerine ayrılır. Bu bölgelerde çıkış noktasından aramaya başlayarak aramaya tekrar başlangıç noktasına gelindiğinde aramaya son verilir. İrtibatın koptuğu kayalık ver ormanlık alanlarda kullanılır.
  Zincir Arama Tekniği : Çok sayıda ve değişik faaliyet icra eden dağcıların geniş alanlarda aranmalarında kullanılır. Arama ekipleri buluşma noktalarında buluşarak durum değerlendirmesi yaparak aramaya devam ederler.
  Çark Arama Tekniği : Derin kar ve yüksek irtifa arama kurtarma personelinin risk altında kaldığı zorlu hava ve arazi koşullarında uygulanır.
  Son Düzenleme: 1 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.
  Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: peperuda

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.132 saniye