Balkonunuza organik bahçe

Çok
5 yıl 2 ay önce - 1 yıl 4 ay önce #554 Yazan: GeZGiN
Balkonunuza organik bahçe, GeZGiN tarafından oluşturuldu
Kentleşmeyle birlikte organik ürünlere rağbetin arttığı günümüzde, Konya'da bir firma tarafından üretilen balkon saksı sistemleri, organik ürünlerin balkonda yetiştirilmesini sağlıyor.

Türkiye'de en çok İstanbul'dan ilgi gören sistem, Yunanistan, Ukrayna ve Hollanda'ya da ihraç ediliyor.

Saksı sistemini üreten firmanın sahibi Naim Selek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok katlı sistemin dar alanlarda daha çok üretim yapmayı sağladığını söyledi.

Ürünü tamamen plastikten imal ettiklerini ifade eden Selek, "Balkon gibi dar alanlarda çiçek ve sebzelerin yetiştirilebileceği sistem üzerinde çalıştık, çok da güzel bir ürün ortaya çıktı. Ürünleri taze ve doğal olarak yetiştirebiliyorsunuz. Marul, biber, domates ve salatalığı kopartıp, salata yapabiliyorsunuz. Ürünlerinizi organik yetiştirebiliyorsunuz. Bir yıl önce patent başvurusunda bulunduk, cevap bekliyoruz. Ürünümüz firmamıza ve ülkemize katma değer sağlayacak" diye konuştu.

EN FAZLA İLGİYİ İSTANBUL'DAN GÖRÜYOR

Selek, sistemin daha çok dış piyasada ilgi gördüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

"Başka ülkelerden büyük talep var. Dışarıya bu ürünleri çok güzel satıyoruz ama ülkemize, kendi insanımıza bunu yeterince anlatamadık. Yunanistan, Ukrayna ve Hollanda'ya gönderdiğimiz balkon saksı sistemleri, iç piyasada İstanbul'dan ilgi görüyor. İhracat yaptığımız ülke sayısını artırmak istiyoruz. Organik ürüne dünyada bir eğilim var. Ar-Ge birimindeki arkadaşlarımız bu ürünü daha da geliştirmenin çabası içerisinde. Bu sisteme, dünyada ülkemizi ve firmamızı temsil edecek bir ürün olarak bakıyoruz."

Evine balkon saksı sistemi kuran Ercan Durmuş ise günümüzde apartman daireleri yaygınlaştıkça, yeşil alanların sayısının azaldığını dile getirdi. Ailecek yeşili çok sevdiklerini belirten Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öncelikle küçük olan balkonumuzda birçok şeyi yetiştirmenin yollarını aradık. Bu sistemin olduğunu internetten öğrendik. Sistemi aldık ve balkonumuza kurduk. Sebzeyi yetiştirip, dalından kopararak hemen salatasını yapmak, hep hayalimde olan bir şeydi. Çok dar bir alanda aynı anda domates, biber, salatalık, maydonoz, tere gibi birçok ürünü yetiştirebiliyoruz. Bu yıl sistemi bir balkonumuza kurduk, gelecek yıl diğer iki balkonumuza da kurmayı düşünüyoruz. Otomatik damlama sistemi de kurduğumuz zaman, tatile gittiğimizde bile ürünlerimiz sulanmış olacak."
Son Düzenleme: 1 yıl 4 ay önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.311 saniye