Bu ağaca dokunan yanıyor

Çok
4 yıl 5 ay önce - 1 yıl 4 ay önce #602 Yazan: GeZGiN
Bu ağaca dokunan yanıyor, GeZGiN tarafından oluşturuldu


Hatay'da Payas Kaymakamlığı, bin 350 yıllık zeytin ağacına zarar verilmemesi için uyarı levhası koydurdu. Levhada, ağaca çıkana, dokunana, dallarına zarar verene 2 yıldan 5 yıla kadar hapis, 5000 gün adli para cezası uygulanacağı yazıyor.

Yavuz Sultan Selim'in Kaptan-ı Deryası ve Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa, Mercidabık Savaşı ile Osmanlı topraklarına katılan Payas'a külliye yapılması için 1574'te Mimar Sinan ve Hassa mimarlar teşkilatına talimat verdi. Adana-İskenderun yolunda, külliyenin inşa edileceği 15 dönüm zeytin bahçesindeki ağaçların biri dışında hepsi kesildi.

YILDA 300 KİLOGRAM ZEYTİN VERİYOR

Bugün Sarı Selim Camisi bahçesindeki bin 350 yıllık ağaç, 1976'da Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından "anıt ağaç" olarak tescillendi. Taç genişliği 8, gövde çevresi 3,1, gövde çapı 1, taban çevresi 5,4 ve taban çapı 1,72 metre olan ağaç, yılda yaklaşık 300 kilogram zeytin veriyor.

Payas Kaymakamlığı, zarar görmemesi için ağacın yanına uyarı levhası koydurdu. Levhada, "Zeytin ağacına çıkmak, dallarına zarar vermek, dokunmak yasaktır. Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 65. maddesine göre 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5000 gün para cezası ile cezalandırılır" yazıyor.

GELİR DURUMUNA GÖRE CEZA

Belirtilen kanun maddesinde geçen yıl yapılan düzenlemede, "50 bin liradan 200 bin liraya kadar para cezası" hükmü yerine, "5000 gün adli para cezası" hükmü getirilmişti. Değişiklik, suç işleyen kişiye, gelir duruma göre günlüğü 20 ila 100 lira arasında hesaplanarak ceza verilmesini öngörüyor.


Ek Dosyalar:
Son Düzenleme: 1 yıl 4 ay önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.837 saniye