Soru Belgrad Ormanları için

6 yıl 7 ay önce - 1 yıl 9 ay önce #172 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 828
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • Belgrad Ormanları için
  Belgrad Ormanları'nın temiz kalabilmesi için özel bir çalışma başladı.

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, insanların Belgrad Ormanları gibi alanlara piknik için gelmesinden daha çok doğa sporları için gelmesinin sağlanması gerektiğini belirterek, ''O zaman burası daha temiz ve derli toplu kalacak'' dedi.

  İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti programı kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi ile Yeni Ufuklar Doğa Sporları İhtisas Kulübü (YUDOSK) organizasyonunda yürütülen ''Belgrad Ormanları Sürdürülebilir Çevre Temizliği Projesi'' (BOSÇEP), Neşetsuyu Tabiat Parkı'nda başladı.

  Belgrad Ormanları'ndaki çevre kirliliğine dikkati çekmeyi ve toplum bilincini artırmayı amaçlayan projenin başlaması dolayısıyla sağanak yağmur altında düzenlenen törende konuşan Ahmet Özyanık, Belgrad Ormanları'nın İstanbul'un akciğeri olduğunu vurguladı.  Türkiye'de Belgrad Ormanları gibi yaklaşık 300 civarında alanın kirlenmemesi için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Özyanık, temizlemekle sonuca varılamayacağını, buraları kullanan insanların kirletmemesi gerektiğini söyledi.

  Buraya gelenlerin temizlik konusunda bilinçlendirilmesinin önemine işaret eden Özyanık, ''İnsanlar burada tükettiğini evinde de tüketebilir. Vatandaşlar, buraya piknik yapmak için gelmek yerine daha çok doğal ortamdan istifade etmek için gelmeliler. Bunu sağlamamız lazım. Bu konuda AKUT gibi sivil toplum kuruluşlarından Belgrad Ormanları'nda ne tür outdoor faaliyetler yapabileceği konusunda teklif bekliyoruz. Bizim insanların böyle yerlere piknik için gelmesinden daha çok doğa sporları için gelmesini sağlamamız lazım. O zaman burası daha temiz ve derli toplu kalacak'' diye konuştu.

  Ahmet Özyanık, belediyelerden sahipsiz köpekleri ormana bırakmamalarını isteyerek, ''Bölgedeki belediye başkanlarına özel çağrılarımız var. Halkın, belediyelerin, sokaklarda bulunan sahipsiz köpekleri barınaklara vermeleri gerekirken, ormana bıraktıkları yönünde ciddi şikayetleri var. Bu konuda da kendilerinden özel hassasiyet istiyoruz. Bu yasal olarak da suçtur'' dedi.

  Marmara Belediyeler Birliği Başkanvekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da Belgrad Ormanları'nın Osmanlı'dan miras kalan kentin en güzel ortak mekanlarından birisi olduğunu belirterek, ormanın temizlenmesi için belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının çabaları olduğunu ancak topyekun olmayınca pek bir anlam ifade etmediğini söyledi.

  Projenin, Belgrad Ormanları'nı temizlemekten öte çevre temizliğine dikkati çekmeyi amaçladığını vurgulayan Çağırıcı, çevre kirliliğinin tüm insanları etkilediğini kaydetti.

  Çağırıcı ''Burada temizlemekten öte 'En güzel temizlik kirletmemektir' mantığını oluşturmamız lazım. Belgrad Ormanları'na piknik için vatandaşlar ilçelerden geliyor. İlçelerdeki temizlik kampanyalarında mutlaka ormanların da temiz tutulması bilinci anlatılmalı'' dedi.

  AKUT Başkanı Nasuh Mahruki de kamu ve özel sektör ile sivil toplum kuruluşlarının ortak yürüttüğü projenin heyecan verici olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

  ''Varlığımıza sebep olan çevreyi, saygı duymaz ve korumazsak kaybederiz. Projenin sembolik olarak Belgrad Ormanları'nda başlatılmasını da önemsiyorum. Çünkü Belgrad Ormanı, İstanbul için bir ayrıcalık. Burası muhteşem bir yer, bir cennet köşesi. Keşke İstanbullu buraya daha çok gelebilse ve faydalanabilse temiz tutmak kaydıyla... Temizlik konusunda geleneksel bir problemimiz var. Özelikle kendi içimizde ve evimizde son derece temiziz, kimse eve ayakkabısıyla girmez ama dışarıya çıktığımız zaman onu görmüyoruz. Adamın altında son model arabası var ama içtiği sigaranın izmaritini hiç rahatsızlık duymadan dışarıya atabiliyor. Çünkü arabasının ve evinin dışı ona ait değil, herkesin ortak alanı. Bu nedenle sahiplenmek gibi bir ihtiyaç hissetmiyor. Bizim bu yönde bir bilinç de gerçekleştirmemiz lazım. Evin dışı da senin, sokağın, görmediğin her yer senin. Her yeri temiz tutmalıyız.''

  YUDOSK Spor Kulübü Başkanı Oğuz Baş, İstanbul'un akciğeri olan Belgrad Ormanları'nın yüzde 5'inin ilgililer tarafından temizlendiğini, 95'inin ise temizlenmediğini ifade ederek, ''Bu çöpleri gördükçe doğa sporcuları olarak çok üzülüyorduk, buna bir çare bulunması gerekiyordu. Sürdürülebilir hareketimiz böyle başladı'' dedi.

  Ormana girişte destekçi firmaların çöp torbalarının, çıkışta da hediyelerinin dağıtılacağını belirten Baş, böylece insanları teşvik edeceklerini söyledi.

  Konuşmaların ardından YUDOSK Spor Kulübü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, Şişli, Sarıyer, Eyüp, Esenler ve Bağcılar belediyeleri, İstanbul, Koç ve Boğaziçi üniversiteleri, AKUT, TURMEPA Deniz Temiz Derneği ve Doğal Hayatı Koruma Derneği'nden katılımcılar Belgrad Ormanları'nı temizlemeye başladı.
  Ek Dosyalar:
  Son Düzenleme: 1 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.173 saniye