Soru Bağışıklığı Arttırmanın 10 Doğal Yolu

6 yıl 2 ay önce - 1 yıl 9 ay önce #420 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 828
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • Bağışıklık sistemimiz vücudu çeşitli mikroorganizmalara karşı koruyan mükemmel bir oluşumdur. ancak zatıf bir bağışıklık işlevini yerine getirememez. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin pek çok yolu vardır. Bağışıklık sistemiyle ilgili en önemli şey denge ve uyum içinde doğru çalışmasının sağlanmasıdır. Bu da beslenme düzeni, besin takviyeleri, yaşam tarzı değişiklikleri ile elde edilebilir. Bağışıklık sisteminini güçlü, vücudu enfeksiyonlardan uzak tutabilmek için bazı kurallara uyulması gerekir.

  Bağışıklık sistemini kötü yönde etkileyen ilk durum sigara ve alkol kullanımıdır. Bağışıklığın geliştirilmesi için hijyen de çok önemlidir. Gıdaların hazırlanmasında temizlik kurallarına uyulması, yemeklerden önce ellerin yıkanması şarttır. Diyet kepekli tahıllar, taze meyve, sebze ve lif gibi yararlı besinlerin yüksek oranda tüketilmesi, diyabet, tansiyon gibi problemlerin dengede tutulması, rutin sağlık taramaları ve en az 8 saat uyumak güçlü bir bağışıklık sisteminin gereğidir.

  Bağışıklık sisteminin geliştirilmesinde bu kurallara uyulmasının yanısıra bazı doğal preparatların da kullanılması önem kazanır. Bu bitkisel ürünler bağışıklık fonksiyonlarında değişimlere neden olur. Bilinen en iyi 10 bağışıklık arttırıcı şöyle sıralanmaktadır:

  1- C ve E vitaminleri: E vitaminleri çok güçlü antioksidanlardır. Mikropları yok etmek ve yeni hücre oluşumunu tetiklemek için çalışırlar. Yaşlanmaya bağlı bağışıklık fonksiyon bozukluklarını önlerler. E vitamini tahıllar, tohumlar, yağlarda bulunur. Yaşam tarzına bağlı olarak değişmekle birlikte bir kişinin günlük E vitamini ihtiyacı 100-400 mg arasındadır. C vitamini ise en iyi bağışıklık güçlendiricilerdendir. Alyuvar ve antikorların üretimini uyarır. Kalp, tansiyon ve bazı kanser türleri ile ilgili hastalıkların oluşma riskini azaltır. Bir günde 200 mg alınması gerekir. Meyve ve sebzelerden elde edilebilirler.

  2- Glutatyon : Bağışıklık hücreleri başta olmak üzere tüm hücrelerin daha uzun yaşamaları için bilinen bir antioksidandır. Antikor üretimini arttırır. Günlük 500 mg tavsiye edilen bu madde sarımsak ve soğanda bulunur.

  3- C0Q10 : (Koenzim Q-Ten) Bağışıklık sisteminin virüsleri yok etme yeteneğini geliştiren çok güçlü bir antioksidandır. Günlük 200 mg alınması önerilir. Yağlı tohumlar, etler ve bazı sebzelerde bulunur.

  4- Quercetin: Hücrelerin işleyişini geliştiren bir flavonoiddir. Hastalık ve iltihaplara yol açan toksinleri engellemektedir. Mevsimsel virüslere karşı bağışıklığı hızlandırır. Günde 500 mg alınması gereken bu madde meyve ve sebzelerde bulunur.

  5- Sarımsak: Glutatyon barındırmasının yanısıra allinase adlı bir enzim de bulundurmaktadır. Çok faydalı sağlık etkinliği vardır. Günlük 1 diş çiğ ya da yemeklerle pişmiş olarak alınması yeterlidir.

  6- Zerdeçal: Hastalıkların önlenmesinde yüz yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Günlük 200 miligramı bağışıklığı destekler.
  Zerdaçal Faydaları Nelerdir?

  Antioksidan etkilidir. Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür.

  İltihap giderici özelliği vardır.

  Zerdeçal karaciğer için yararlıdır. Karacigeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder.

  Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır.

  Curcumin kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelligi vardır.

  Yapılan araştırmalarda cilt kolon, ve gögüs kanseri için faydalı olabileceği görülmüştür.

  Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkisi zerdeçal yararları arasındadır.

  Deneysel çalışmalarda zerdaçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir.

  Kalp hastalıklarını önleyebileceği yine yapılan araştırma sonuçlarından biridir.

  Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır.

  Sigaranın verdigi zararları önemli ölçüde azaltabileceği yapılan bir çalışmada görülmüştür.

  Haricen deri rahatsızlıklarında yararlıdır.

  Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zerdeçalın Kistik fibroztedavisinde önemli fayda sağlayabileceği gösterilmiştir.

  Zerdeçal Nasıl Kullanılır ?

  Zerdeçal bal ile karıştırılıp ya da yemeklere katılarak kullanılabilir.

  7- Üzüm Çekirdeği Özü: Kanser hücrelerini öldürücü natural killer denilen özel hücrelerin gelişmesine yardımcı olur. Natural killer adı verilen bu hücreler vücutta bulunan bozulmuş, kanserleşmiş hücreleri ve mikropları öldürür. Günlük 500 miligram tüketilmesi gerekir.

  8- Çinko ve Selenyum : Vücutta bulunan hücreleri uyararak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan önemli minerallerdir. Antikor üretimine katkıda bulunarak virüslerin bağlanması ve yokedilmelerini sağlar. Günde 250 mg çicko, 50 mg selenyum alınmalıdır.

  9- Beta Glukan: Bu madde de NK (Natural Killer) hücrelerinin işleyişini güçlendirir. Bu hücreler hastalıklara karşı vücudun ilk savunma silahıdır. Grip virüslerine bağlanır ve yabancı maddelerin bağışıklık hücrelerini yok etmelerini engeller. Hergün 100 miligram alınması önerilir.

  10- Melatonin: Bağışıklık sistemindeki hücrelerin birbirleri ile iletişim kurabilmesi için gerekli bir hormondur. Yatmadan önce alınan 10 mg. Bağışıklık sistemini düzenleyecektir.
  Son Düzenleme: 1 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  6 yıl 2 ay önce - 1 yıl 9 ay önce #421 Yazan: peperuda

 • Taze Forumcu
 • Taze Forumcu
 • Güneş pencerenizden eksik olmasın

 • İletiler: 15
 • Başarı: 1
 • Alınan teşekkürler: 8

 • Cinsiyet: Kadın
 • Doğum günü: 03 Şub 1975
 • B) selam
  denmiş ki üzüm çekirdeği özü 500 ml günlük kullanılmalı bu sulandırılırmı ki
  Son Düzenleme: 1 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  6 yıl 2 ay önce - 1 yıl 9 ay önce #422 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 828
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • Vardır bir yolu :) özünü nasıl elde ederler bilmiyorum ama öğrenmek lazım :)
  Son Düzenleme: 1 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.115 saniye