Soru Ambalasız yaşam hareketi

5 yıl 11 ay önce - 1 yıl 9 ay önce #450 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 828
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • "Daha önce bu tür şeyler sadece hippilerin yapacağı işler olarak görülürdü. Artık bu değişti. Orta sınıftan insanlar, anneler daha az ambalajlı ürünler tüketmek için çaba harcıyorlar."

  Bea Johnson markete gittiği zaman yanında bir de cam kap götürüyor. Bu sayede kasaptan aldığı tleri bu cam kaba koyabiliyorlar.

  Marketin koridorlarında ilerlerken aldıklarını ise kendi yaptığı bez torbalara dolduruyor.

  Aslında o ve kocası paketli tek bir ürün bile almıyorlar.

  Bu şekilde hayatlarını sürdürebilmek için kendi temizlik malzemelerini kendileri yapıyorlar, paketli olmayan sabunlardan kullanıyorlar, aldıkları süt kutularını bile üreticilerine geri veriyorlar.

  Johnson "Sadece kendi su şisenizi yanınızda taşırken tasarruf ettiğiniz para oldukça fazla. Hayatınızdan plastik ambalajları ne kadar çıkarırsanız o kadar taze gıdalar tüketiyorsunuz. Johnson ailesi kısa zamanda bu şekilde yaşayanlar için bir ilham kaynağı haline geldiler."diyor... "Evde sıfır atık" adını verdikleri bu yeni yaşam şeklinde adeta birer guru oldular.

  San Francisco'daki Gökkuşağı Gıda Kooperatif üyesi Sarah Kennedy şunları söylüyor: "Daha önce bu tür şeyler sadece hippilerin yapacağı işler olarak görülürdü. Artık bu değişti. Orta sınıftan insanlar, anneler daha az ambalajlı ürünler tüketmek için çaba harcıyorlar."


  "Ambalasız yaşam hareketi" hızla yaygınlaşıyor...

  Bu hareketin öncülerinden biri de Colin Beaven...

  Beaven, bir yıl boyunca çok az atık üreterek yaşadı... Yaşadıklarından edindiği tecrübeleri kitap ve film haline getirdi. Colin Beavan bu şekilde yaşamanın aslında çok sağlıklı bir hayatı da beraberinde getirdiğini söylüyor. Beavan "Ambalajsız ürün almaya karar verdiğiniz zaman ister istemez daha fazla taze gıda tüketiyorsunuz. Bu da sizin sağlığınızı çok olumlu etkiliyor." diyor.

  Kaynak : www.ntv.com.tr/turkiye/saglikli-olmak-ic...4aGm9-cE6b7_Yr99UwDw
  Son Düzenleme: 1 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.091 saniye