Soru Kazdağları'nda örnek bir muhtar

4 yıl 5 ay önce - 1 yıl 9 ay önce #621 Yazan: GeZGiN

 • Yönetici
 • Yönetici

 • İletiler: 828
 • Alınan teşekkürler: 18

 • Cinsiyet: Erkek
 • Doğum günü: 26 Ara 1972
 • Kazdağları'nda 28 Ağustos'ta ormanlık alandaki çöpler nedeniyle yangın çıkınca harekete geçen muhtar İbrahim Bingül, işe kendi köyünden başladı. Dozer, kepçe ve onların da giremediği yerlerde elle yapılan çalışmada 5 ton çöp toplanıp gömüldü.  Çanakkale ’nin Bayramiç ilçesine bağlı Çavuşköy Köyü muhtarı İbrahim Bingül, köyündeki ormanlık alandan 5 kamyon dolusu çöp toplayarak diğer muhtarlara örnek oldu.

  Bayramiç'e bağlı Çırpılar Köyü'nde geçen 28 Ağustos 'ta ormanlık alan dökülen çöpler nedeniyle yangın çıkmış, 15 kızılçam ağacı zarar görmüştü. Bu yangını ardından aynı zamanda Bayramiç Muhtarlar Derneği Başkanı olan Çavuşköy Muhtarı İbrahim Bingül, kendi köyleri da dahil olmak üzere cennet Kazdağları'ndaki bir çok köyün ormanlık alanında çöpler nedeniyle tehlikenin bulunduğuna dikkati çekip, önlem alınması ve duyarlı olunması için uyarılarda bulundu.

  54 yaşındaki Bingül, ormanlık alandaki temizlik çalışmalarına da ilk olarak Bayramiç'e 20 kilometre mesafedeki kendi köyünden başladı. Bayramiç Orman İşletme Müdürlüğü'nden dozer ve kepçe temin eden muhtar Bingül, Düzlük Mevkisi'ndeki ormanlık alana dökülen çöp ve molozları kaldırdırttı. Eline poşet alan muhtar Bingül, bununla da yetinmeyip, dozer ve kepçelerin giremediği ağaçlık alandaki çöpleri tek tek topladı. Ormanlık alanda 5 kamyon dolusu çöp toplandı.

  KAZDAĞLARI YOK OLMASIN
  Toplanan çöpler, kapatılan bir maden ocağındaki çukura dökülüp, üzeri örtüldü. Muhtar Bingül, diğer köylerin muhtarlarına bir kez daha çağrıda bulunup, köylerindeki ormanları temizlemesini isteyip, "Kazdağları yok olmasın" dedi.
  Muhtar İbrahim Bingül, "Çırpılar Köyü'nde çıkan ve ormana da zarar veren yangın dikkatimizi bu konuya çekti. Zaman kaybetmeden köyümüzde önlemimizi aldık, ormanı temizledik. Bir daha da ormanlık alana çöp dökülmesinin önüne geçmek için, köylülere çöplerini atabilecekleri uygun bir alan gösterdik. Kazdağları ve ormanlarımızı gelecek nesillere en iyi şekilde teslim edelim istedik" dedi. (ÇANAKKALE/DHA)
  Ek Dosyalar:
  Son Düzenleme: 1 yıl 9 ay önce Yazan: GeZGiN.

  Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  Sayfa oluşturma süresi: 0.201 saniye