Yeni Ayderler ve Uzungöller geliyor.

Çok
4 yıl 4 ay önce #947 Yazan: GeZGiN
Yeni Ayderler ve Uzungöller geliyor., GeZGiN tarafından oluşturuldu


Yeni Ayderler ve Uzungöller geliyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda artan turizm potansiyeli üzerine talebi karşılayamaz hale gelen dünyaca ünlü Ayder Yaylası ile Uzungöl’e alternatif yeni yerler için arayış başladı. Rize’de Ayder benzeri 11 yayla ile Trabzon’da Uzungöl benzeri yapay göllerin yer alacağı 3 yeni turizm merkezi oluşturulacak. Belirlenecek yeni yerlerde kaçak ve gelişigüzel yapılaşmanın önlenmesi için öncelikle Koruma İmar Planları yapılacak.

Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’ne son yıllarda başta Ortadoğu olmak üzere, birçok ülkeden çok sayıda turist geliyor. Bölge, özellikle yaz aylarında yoğunlaşan ilgiyi karşılayamaz hale geldi. Trabzon Havalimanı’nın yanı sıra Ordu-Giresun Havalimanı’nın hizmete girmesi, Rize-Artvin Havalimanı inşaatının da 3 yıl sonra tamamlanacak olması ve Yeşil Yol’un yapımının bitmesiyle bölgeye yerli ve yabancı turistlerin ilgisini daha da artacağı öngörülüyor. Bölgede, mevcut talebi karşılayamaz hale gelen Rize’nin dünyaca ünlü Ayder Yaylası ile Trabzon’daki Uzungöl turizm merkezlerine alternatif yeni yerler için arayış başladı. Bu kapsamda, Ayder benzeri 11 yayla ile Uzungöl benzeri yapay göllerin yer alacağı 3 yeni turizm merkezi oluşturulacak.

11 YENİ AYDER PROJESİ
Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası, Belediye Mücavir Alanı, Turizm Merkezi, Milli Park, Doğal SİT Alanı, Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi ilan edilmiş fakat imar planı yapılamayınca 5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapılara teslim olmuştu. TOKİ tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi uygulanacak Ayder Yaylası’nın benzeri 11 yayla daha oluşturulması için çalışma başlatıldı. Rize Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından belirlenecek 11 nokta arasında Çamlıhemşin’deki Çat Vadisi’nde bulunan yaylalar ilk sırada yer alıyor. Ayrıca, Fındıklı, Ardeşen, İkizdere ve Güneysu ilçelerindeki yaylalar da listede bulunuyor. Koruma imar planları yapılacak yaylalar, konaklama tesisleriyle birlikte ziyarete açılacak.

3 YENİ UZUNGÖL PROJESİ
Trabzon’un Çaykara İlçesi’ndeki dünyaca ünlü Uzungöl’ün benzeri 3 yeni tabiat turizm merkezi oluşturulması için de Orman ve Su İşleri Bakanlığı harekete geçti. Alternatif bölge arayışına giren bakanlık, belirlenecek yerleri mera, arkeolojik SİT ile ulaşım ve diğer özellikleri bakımından ayrıntılı araştıracak, hazırlanacak rapordan sonra karar verecek. Uzungöl’e alternatif turizm merkezi olarak düşünülen yerlerin başında Tonya İlçesi’nde 1300 metre yüksekliğindeki Kadıralak Yaylası geliyor. Her yıl nisan ayında yaylada açan mavi yıldız çiçeği ile maviye bürünen yayla özellikle foto safari meraklılarının akınına uğruyor. Kadıralak Yaylası’nın yanı sıra Hıdırnebi, Kadırga ve Sis Dağı yaylaları da listede yer alıyor. Yeni turizm merkezlerinde 6 ay ila 1 yıl gibi sürelerde ‘yap-işlet-devret’ modeli ile yeni tesisler kurulacak, Devlet Su İşleri tarafından ise yaylalarda yapay göller oluşturulacak.
Ek dosyalar:

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.176 saniye