Türkiye’nin çatılarında 3 nükleer santralden fazla elektrik üretilebilir.

Çok
4 yıl 2 ay önce #959 Yazan: GeZGiN
Türkiye’nin çatılarında 3 nükleer santralden daha fazla elektrik üretme potansiyeli varYenilenebilir enerji sektöründe yaşanan teknolojik gelişmelere rağmen nükleer santral projelerinin hayata geçirilmesi tepki alıyor. Türkiye’nin çatılarında 3 nükleer santralden daha fazla elektrik üretme potansiyeli var.

Türkiye’de çatı güneş paneli kurulumu için uygun durumda 467 milyon metrekare alan var. Eğer tamamı kullanılırsa elde edilecek 19 gigavat enerji ile 3 nükleer santralin yapılmasına gerek kalmayacak. Ancak bu konuda atılan adımlar yeterli güce sahip değil. Hükümet geçtiğimiz aylarda çatısına güneş enerjisi paneli kurmak isteyenleri gelir vergisinden muaf etmiş ve sadece yüzde 5’lik stopaj vergisi ile yükümlü kılmıştı. Bakanlar kurulu tarafından önceki gün alınan bir karar ile bu vergi de sıfırlandı. Artık çatısına güneş paneli kurarak hem kendi ihtiyacını karşılamak hem de devlete elektrik satmak isteyenler sadece 100 dolarlık başvuru ücretini ödeyecek. Başka herhangi bir vergi ödemesine gerek kalmayacak.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Güneş Enerjisi Derneği (GÜNDER) Başkanı Kutay Kaleli, son düzenlemenin ardından bu konuda yapılacak yatırımların artacağını ifade etti. Çatısına güneş enerjisi paneli kuran kişilerin yıllık kazançlarının 2 bin dolar seviyesinde olacağını ifade eden Kaleli, vatandaşın en önemli sorununun 42 bin liraya varan başlangıç maliyetleri olduğunu ifade etti. Bu konuda bankaların düşük faiz oranları ile minimum 6 yıllık vadelerde kredi sağlaması durumunda teşvikin anlam kazanacağını ifade eden Kaleli, hükümetin bu konuya da el atması gerektiğinin altını çizdi.

Konu ile ilgili GÜNDER, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Dünya Bankası verilerine göre ülkemiz genelinde güneş paneli için kullanılabilir toplamda 467 milyon metrekare alan bulunuyor. Bu alanların kullanımı ile toplamda 19 gigavatlık bir enerji üretimi söz konusu olabilicek. Akkuyu, Sinop ve İğneada nükleer santrallerinin tamamının aktif olması ile üretilebilecek toplam enerji miktarı ise 13,7 gigavat.

Kaynak : enerjienstitusu.de/2018/05/21/turkiyenin...tme-potansiyeli-var/
Ek dosyalar:

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
4 yıl 2 ay önce #960 Yazan: GeZGiN
Çatıda Üretilen Enerjiye Vergi Muafiyeti Geliyor

Çatılarda üretilen ve sınır olarak belirlenen 10 kw güce kadar olan elektriğe vergi muafiyeti geliyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından uygun görülen düzenleme ile birlikte, Genel Kurul’da görüşüldükten sonra vergi muafiyeti yasasının olumlu sonuçlanması bekleniyor. Yenilenebilir enerji konusunda akla ilk gelen kaynaklar Güneş ve Rüzgar. Bu iki kaynak ile uzun vadede oluşabilecek çevre kirliliğinin önüne geçilebilir ayrıca ekonomik açıdan da büyük oranda tasarruflar sağlanabilir.

Kendi Enerjinizi Kendiniz Üretin
Dünya üzerinde bir çok ülkede yaygın olarak kullanılan güneş panelleri ile elektrik üretimi konusu, yenilenebilir enerji kaynağı olması nedeniyle de çok fazla tercih edilen bir sistem. Almanya ve Avustralya gibi Avrupa ülkelerinde en fazla görülen bu güneş panellerinin kullanım alanları ise çok fazla. Bir evin elektriğini üretmek, küçük ölçekli işletmelerin kullandığı elektrik enerjini karşılamak veya güneş panellerinin büyüklük ve niceliklerine göre büyük yapıların enerjilerini bile tek başına karşılayabilmeleri de olağan görünüyor.

Kullanılan enerjinin büyük bir kısmının, yenilenemeyen enerji kaynaklarından olmasına karşın güneş enerjisi panelleri ve rüzgardan sağlanan enerji ile birlikte bir çok olumlu etkisini hissettirmesi, ekolojik yaşam için faydalı olacak gibi görünüyor.


EPDK’dan Güneş Enerjisine Vergiden Muafiyeti
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK), yapılacak düzenleme neticesinde çatı mevzuatı diye tabir edilen uygulama ile kullanıcılar, binaların ve evlerin belirli noktalarına yerleştirecekleri güneş panelleri ile 10 kw değerinde güce kadar üretilen elektrik enerjisinden vergisiz olarak yararlanabilecekler. Çatılara ve güneşin gün içinde ki konumunun hesaplanarak, en fazla verim alınacak cephelerin belirlenmesi ve bu cephelere yerleştirilecek güneş enerjisi üretim panellerinin yaygınlaşması ile birlikte gereken enerjinin hem yurt içinde üretilmesi hem de vergiden muaf olması, ekonomiye olumlu katkı sağlayacak. Bu uygulama ile birlikte elektrik aboneleri, ürettikleri ve kullandıkları elektrik enerjisi için herhangi bir belge sunmaları da gerekmeyecek.

Ülkemizde ilerleyen günlerde yasa haline gelecek düzenleme ile birlikte, kamuoyu ve halkın yenilenebilir enerji kullanımına teşvik edilmesi planlanıyor. Bu düzenlemelerin yaygınlaşması ve kullanılan enerjinin belirlenen sınırı aşmaması ile vergiden muaf olması ise insanları motive edecek bir unsur olarak ortaya çıkıyor.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.175 saniye