Domuz'dan Korunmak için

Çok
6 yıl 3 ay önce - 1 yıl 5 ay önce #152 Yazan: GeZGiN
Domuz'dan Korunmak için, GeZGiN tarafından oluşturuldu
50 Kg .dan 300 Kg .a kadar ağırlıkta ve 180 c.ye kadar boyda bulunabilmektedirler. Derileri oldukça kalın ve yağlıdır. Tüyleri serttir. Fırça yapımında da kullanılmaktadır.
Yaban domuzu hemen hemen her yerde bulunmasına karşın, daha çok fundalık, nemli orman ve sık çalılıklarda görülür. Sıcağa karşı dayanıksızdırlar. Güneş çarpmasından da etkilenirler. Bu da yazın onlarla karşılaşma ihtimalimizi ortadan kaldırmaktadır. Ancak çok soğuk kış şartlarında çok uzun mesafeler gidebildikleri bir gerçektir. Koku alma duyuları çok gelişmiştir. Havayı koklayarak tehlikeyi sezebilirler. Et ve ot her şeyi yerler. Erkek yaban domuzlarının dişleri bıçak kadar keskindir, dişlerini sürekli bilinçli keskinleştirme özellikleri vardır. Dişleri mikrop taşıdığı için açtıkları yaralar da azar. Domuzların en sık görüldükleri saatler sabah çok erken ve gece saatleridir.
Domuzların en kızgın dönemleri çiftleşme zamanlarıdır. Özellikle erkekleri son derece saldırgandır. Çiftleşme, hamilelik ve yavruların sütten kesilme süreleri boyunca erkek ve dişi çok tehlikelidirler. Erkeklerine Azılı, dişerine Skrofa, yavrularına Potnak derler.

Bir domuzla karşılaşıldığında ne yapmalıdır?
*** Yaralı domuzla karşılaştığınızda en yakın ağaca çıkmaya çalışın.
*** Çok seri ve çeviktir dikkatli olun. Grup olarak kalın.
*** Köpek gibi ısırma özelliği vardır dikkatli olun.
*** Taş atmak veya başka şekilde kaçırmak mümkün değildir.
*** Dolaştığınız yerlerde taze ayak izlerine rastlarsanız oradan uzaklaşın. Ayılar bile yaklaşmaz.
Ayılarda olduğu gibi gürültülü davranışlarda bulunun.
Son Düzenleme: 1 yıl 5 ay önce Düzenleyen:GeZGiN

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.269 saniye